Допуне на суду
Систем за електронску допуну кредита мобилне телефоније и јуче је несметано радио. Упркос најавама да ће Телеком "Србија" у складу са налогом Трговинског суда морати да искључи 14.000 уређаја за електронску допуну, који припадају фирмама против којих је компанија "ДМД холдинг" покренула спор због наводне злоупотребе патента, то се на задовољство потрошача није догодило, што не значи да је овај случај завршен.
Штавише, прича о злоупотреби интелектуалне својине добила је сасвим нови ток јер су фирме против којих је покренут спор уложиле жалбу на одлуку Трговинског суда.
– Одговорно тврдим да нисмо повредили патент компаније "ДМД холдинг". У питању је погрешно тумачење, а што се тиче оптужби које су изнете на наш рачун, могу рећи само да су оне производ извртања чињеница. На пример, речено је да смо у Бугарској започели производњу копирних уређаја за електронску допуну. Истина је да се наше предузеће бави само заступништвом познате бугарске компаније "Датекс", која самостално развија и производи поменуте апарате – каже Раде Терзић, сувласник предузећа "ПХТ интернешенел".
Очекивањa да ће оптужбе компаније "ДМД холдинг" бити оспорене, са Терзићем дели и његов пословни партнер Тахир Хасановић, такође сувласник "ПХТ интернешенала". И он истиче да нема ни речи о нарушавању интелектуалне својине, и то ће, према његовим речима, најбоље потврдити жалба коју ће Трговинском суду послати и Телеком "Србија".
– Трговински суд је донео привремену меру о стављању ван промета уређаја фирми против којих је "ДМД холдинг" поднео тужбу. Телекому "Србија" је издат налог да искључи апарате који су у функцији и он је дужан да то учини. Међутим, када ће то бити спроведено у дело, није нам познато јер нисмо упућени у систем рада Телекома, односно да ли је могуће појединачно искључивање толиког броја уређаја – каже Стева Ђурановић, судија и портпарол Трговинског суда.
Да подсетимо, Дејан Драгојловић тврди да је развио и заштитио систем за електронску допуну рачуна корисника мобилне телефоније. Као што је "Политика" у јучерашњем броју објавила, поднео је тужбу против 21 предузећа која су продавала и инсталирала поменуте уређаје и од њих тражи одговарајућу надокнаду.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


