Теодосије могући наследник Артемија
„Косово је велика рана наше цркве, а велика је рана и то што се десило владици Артемију“, рекао је нови администратор Епархије рашко-призренске, митрополит црногорско-приморски Амфилохије, на представљању својих сабраних дела у четвртак увече.
Митрополит, кога је Свети архијерејски Синод СПЦ изабрао да на месту администратора Епархије рашко-призренске замени владику Атанасија (Јевтића), додао је и да ће преузети бригу да помогне монаштву и народу који тамо страдају. Незванично, митрополит Амфилохије прву литургију у епархији чији је нови администратор могао би да служи већ сутра у Грачаници на празник Свете тројице. Уобичајено је да епархијом администрира архијереј неке од суседних епархија, као што је овде случај. Уз то, митрополит црногорско-приморски носи и титулу егзарх пећког трона.
Ипак, после седнице Синода могле су се чути приче да се митрополит Амфилохије није олако прихватио нове дужности, као и да је било предлога да улогу администратора преузме патријарх Иринеј, који је, додуше, већ администратор Епархије нишке на чијем је челу био до избора за поглавара СПЦ. Администратор ће управљати Епархијом рашко-призренском до избора новог архијереја, кога би, према најавама, Свети архијерејски сабор требало да бира на јесењем заседању. Тако ће новог епископа гласањем бирати све владике СПЦ, али у јавности се већ могло чути да се на последњем заседању највишег црквеног тела, које је завршено 5. маја, размишљало и о подели епархије. Према тим наводима, Епархија рашко-призренска била би подељена на рашку, на чије чело би дошао игуман манастира Студеница Тихон, и призренску, којом би управљао викарни епископ липљански Теодосије.
Синод је донео одлуку и у којем ће манастиру убудуће боравити умировљени епископ рашко-призренски Артемије. Како је за „Политику“ потврђено у црквеним круговима, за то је изабран манастир Шишатовац. Владика Артемије, како сазнајемо, није добио управу над фрушкогорском светињом. У Шишатовцу, који су подигли жички монаси 1520. године, стално борави само један монах. Манастир је готово потпуно срушен за време Другог светског рата, а данас има обновљену велику цркву и конак.
Незванична информација да ће епископ средњоевропски Константин ускоро бити смењен због, како се наводи, бројних неправилности у Берлину, јуче се није могла проверити ни у Патријаршији, али ни у Епархији средњоевропској, будући да је надлежни архијереј био недоступан. Према поменутим наводима, епископа Константина би на месту владике средњоевропског могао да замени владика аустралијско-новозеландски Иринеј, а слична истрага попут оне која се води у Епархији рашко-призренској због финансијских неправилности могла би да почне и у овој епархији.
Ј. Чалија
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


