Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Закон уз буржоазију

Закон уз буржоазију
Само једна у низу бесправних вишеспратница (Фото А. Васиљевић)

Многи Београђани који су се јавили редакцији реагујући на јучерашњи текст о рушењу куће породице Јоксимовић, избеглица са Космета, питају да ли би ова бесправно подигнута кућа у Дунавској улици била срушена да је тамо вилу саградио неко из богатијег слоја друштва. Инспектори у неколико градских општина тврде да не праве разлику колико здање има квадрата и ко је власник, али пракса показује да за последњих 15 година могу на прсте једне руке да се преброје уклоњени велелепни објекти на Дедињу, Топчидерском брду, Палилули, у Новом Београду или Старом граду, чији власник припада вишој економској класи престонице, или је финансијер неке политичке странке. Можда су најбољи пример виле чланова породице Карић које су грађене без дозвола, нису порушене, а разлога за то било је безброј. На њиховој мети су, говори пракса, углавном страћаре, дограђени делови гараже и мале куће на периферији престонице које су саградили махом људи у намери да реше тешке стамбене невоље.

Инспектори општине Палилула имају много посла, јер бесправно подигнутих објеката у територијално највећој градској општини има готово на сваком ћошку. Најбољи пример су бројна здања у Калуђерици која су доживела време легализације, а могла су да заврше у грађевинском шуту. Надлежни тврде да куће и локале руше по приоритету. Од главног инспектора који издаје решења рушитељи добијају "зелено светло" за поступак који у већини случајева није пријатан за посматрање.

Земљиште за другу намену

Данило Башић, председник Палилуле, каже да је у надлежности Општине да руши оно што је бесправно саграђено. Напомиње да су због осетљивости материје на место начелника инспекције поставили Горана Радосављевића, бившег првог човека полиције Палилула.

– Управо та чињеница говори да се трудимо да корупцију у овој области сведемо на минимум. Не кажем да је нема у општини, али чинимо све да је искоренимо. Сваки објекат који је подигнут на општинском земљишту, без икакве сагласности и папира, биће уклоњен, без обзира о коме је реч – објашњава Башић.

Поводом целог случаја рушења бесправно подигнуте куће породице Јоксимовић, уверава да је цео поступак у складу са законом, јер је  подигнута на општинском земљишту.

– Пет пута смо Јоксимовиће опомињали да не граде кућу, јер је земљиште већ одређено за другу намену, али се нису обазирали на наша упозорења. Долазили су по савет код мене и рекао сам им да, уколико подигну кућу на том месту, биће сигурно срушена. Иначе, ову локацију Општина годинама "брани". Ја разумем да су они избеглице и да је место где су подигли кућу одлично, на само пет метара од Дунава, али ту смо одлучили да поставимо окретницу аутобуса 32. На тај начин ћемо изаћи у сусрет грађанима Вишњице. За изградњу окретнице смо се одлучили после петиције коју је потписало 200 житеља овог краја – рекао је председник општине Палилула.

Судећи према речима Лепосаве Петровић, начелнице инспекцијске службе Савског венца, у овој општини је све у реду, јер се редовно уклањају објекти подигнути без дозволе. Она тврди да већих објеката нема за рушење у овом делу Београда, зато што је градња стопирана 13. маја 2003. године, кад је ступио на снагу Закон о легализацији и који је на снази до новембра 2006. године.

– Сви објекти саграђени пре тог датума су у поступку легализације код Одељења за грађевинске послове. По добијању решења из овог одељења инспекцијска служба улази у поступак – каже Петровићева. Према њеним речима, у овој општини углавном се руше дограђивани објекти, помоћни објекти мале квадратуре и отварани нови улази. Рушење поткровља површине око 200 квадрата била је и највећа интервенција у последње време.

Уклањање првих цигли

О великим вилама бизнисмена познатих по скандалима ни речи. Уколико и немају дозволу за изграђено, уз помоћ скупих адвоката покренули су поступак за легализацију и сад мирно чекају да се примени закон. Да је тај закон према богатима мајка, а сиромашнима маћеха, сведочи и чињеница да, кад инвеститори добију решење да уклоне објекат, у чак 90 одсто случајева га сами уклањају. Петровићева с поносом истиче да су власници здања у Делиградској улици после упозорења инспекције сами уклонили своје објекте.

Дејан Ковачевић, начелник Општинске управе Стари град, каже да се ни они приликом одлучивања шта ће се рушити не руководе чији је објекат, већ да ли има дозволу или не. Он истиче да њихови инспектори одмах иду на терен кад добију информацију да неко нелегално почиње да гради.

– Уклањамо бесправне објекте већ кад је власник почео да удара темеље. Сматрам да је најјевтиније за све да се демонтирају објекти док се постављају прве цигле, а не да то радимо касније. Приоритет приликом рушења су највећи објекти који су најближи центру Београда. У Старом граду има око 2.000 објеката који немају дозволу, али су њихови власници на основу Закона о легализацији покренули поступак и чекамо да се то заврши. Колико сам обавештен чекамо правилник о примени тог закона који још није донео Велимир Илић, министар за капиталне инвестиције – истакао је Дејан Ковачевић.  

Иза неодлучности ресорног министарства провукли су се пре неколико година и Ненад Богдановић, градоначелник, и Гордана Поп-Лазић, председница Земуна. После неколико дана објашњавања путем медија, на заједничком састанку договорили су се да је за уклањање бесправно подигнутих објеката у Земуну надлежно Министарство за капиталне инвестиције!

И тако док одговорност за нелегално подигнуте објекте пребацују општинари на град, а град после на републичку владу, у Београду се зидају бројни објекти чији власници немају дозволу. Слово закона важиће за једне, док је у многим другим случајевима мртво слово на папиру. Ако и дође до судског спора, поступак ће се водити у недоглед до застарелости. Тада ће, говори искуство, и инвеститори и општинари опрати руке од свега.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.