Четвртак, 02.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Косово по европском консензусу

Косово по европском консензусу
Министар спољних послова Србије Вук Јеремић

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је јуче у Бечу да је „апсолутно од животне важности“ да пријава Србије за чланство у ЕУ што пре буде прослеђена Европској комисији и затражио да у решавању проблема Косова буде примењен принцип европског консензуса.

„Желим да будем потпуно јасан“, прецизирао је Јеремић на заседању Сталног савета ОЕБС-а да је апсолутно од животне важности да „апликација Србије буде прослеђена комисији на разматрање у најскоријој будућности”.

Шеф дипломатије је изразио очекивање да ће Генерална скупштина УН, након мишљења Међународног суда правде (МСП) о једностраној проглашеној независности Косова, упутити позив свим странама на постизање договора о свим отвореним питањима путем консензуса и на миран начин, кроз дијалог.

Он је подсетио да је Србија на једнострани акт Приштине одговорила максимално уздржано, на начин непознат балканском искуству, без једностраних контрамера, тражећи мишљење МСП-а. Такође, Јеремић је подсетио на став Србије да ниједно демократско руководство неће никада бити спремно да на било који начин прихвати једнострано проглашену независност Косова, те указао да ниједна друга земља не би деловала другачије у истој ситуацији.

„Више пута смо понављали да је једнострано проглашена независност исход који ниједно демократско руководство Србије никада неће бити спремно да прихвати – ни имплицитно ни експлицитно. Нисмо на њега пристали и никада нећемо. Одупрећемо се свим покушајима да нам се такав исход наметне; мирно, наравно, али свим срцем и – ако треба – заувек”, рекао је Јеремић.

Говорећи о томе шта Србија жели, Јеремић је подвукао да се тражи решење прихватљиво за све стране.

„То је једини начин за добијање одрживог и мирног решења, и једини начин да се помогне у обезбеђивању регионалног добитка, подстицању заједничких стратешких приоритета и окончању европске трансформације Балкана”, поручио је он.

„Намеравамо да будемо конструктивни и смели у вођењу дијалога који ће, у шта сам убеђен, ускоро уследити, јер је наша једина жеља да постигнемо компромисно решење прихватљиво за сваког о свим отвореним питањима”, нагласио је српски министар.

Он навео да то укључује практична питања, од владавине права до гарантоване заштите српских светиња, али и питања као што су здравство, образовање, телекомуникације и електрична енергија, као и приватизација јавних предузећа, реституција приватне имовине и повратак преко 200.000 расељених Срба и Рома.

То су све јако важна питања и Србија ће поново удвостручити своје ангажовање у циљу проналажења прагматичних договора који би били од користи за становништво, рекао је шеф српске дипломатије, додавши да је срж свих проблема неслагање око једностраног покушаја проглашење суверенитета.

Б. М.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.