Не може се без каталога
Свако озбиљније сакупљање поштанских марака не може се замислити без коришћења филателистичког каталога. Помоћу њега се врши основно утврђивање аутентичности поштанских марака које поседујемо. Утврђује се да ли нам је збирка комплетна, односно која издања недостају. Поред података о ранијим издањима марака, филателистички каталог је неопходан за увид у нова издања емитованих у текућој или претходној години. Нова издања су важна како за сакупљаче генералних збирки тако и за тематичаре.
Годинама код нас се користио каталогДП „Југомарка”. Каталог поштанских марака југословенских земаља, како се данас зове, допуњаван је сваке године новим издањима. Међутим, последње издање у коме су обрађене све марке са простора бивше Југославије изашло је 1992. Након тога штампане су само допуне каталога у којима је дат приказ цена марака Југославије од 1944, док целовиту каталошку обраду имају само најновија издања. Нажалост, овај каталог последњих година се не емитује тако да је настала велика празнина на нашем филателистичком тржишту, поготову када је у питању каталогизација нових издања. Каталог „Југомарке”, ако се изузму доплатна издања, био је сигуран водич за податке о новитетима јер је управо ово предузеће вршило све послове у вези с израдом наших нових марака.
Пре четири године изашао је каталог марака српских земаља у издању Српског филателистичког клуба. Овај каталог је изванредно прихваћен међу нашим филателистима и попунио је празнину. Међутим, он је распродат тако да се осећа потреба за новим издањем.
У међувремену наши филателисти су упућени на стране каталоге. Данас постоји барем пет или шет страних филателистичких каталога који уредно доносе новитете Републике Србије, а такође имају каталогизацију свих наших ранијих марака. Међутим, код нас се користи искључиво Михелов каталог. Може се рећи да је он неприкосновен код домаћих сакупљача.
Средином јуна изашао је из штампе нови Михелов каталог, трећи том Европе, са маркама свих земаља бивше Југославије, у којем је укључена каталогизација нових издања ових земаља, па тако и Републике Србије, закључно са фебруаром ове године. Наравно, овакав један каталог, због великог броја земаља које обрађује, доноси само основне податке у вези с новим издањима као што су датум емитовања, повод емитовања, мотиви на маркама, тираж, номинална вредност и цена на тржишту. За једног просечног сакупљача, у недостатку домаћих каталога, ово је сасвим довољно.
Међутим, цене које доноси овај каталог, као и сви остали светски каталози, лако могу да збуне неупућеног филателисту. Цене за новитете су обично два пута више од номиналне цене, иако тих марака има довољно на тржишту. Уколико се осети мањак неких марака, цене могу отићи и десет пута изнад номинале иако стање на филателистичком тржишту не показује тако високи скок. Пример за то је издање поводом светског првенства у фудбалу у Немачкој 2006. године.
Нови Михелов каталог, баш као и неколико ранијих издања, нема значајнијих измена цена па ће се филателисти запитати да ли га куповати. Додуше, има доста редигованих позиција, али су то углавном козметичке промене. Раније је ПТТ весник у издању Заједнице југословенских ПТТ такође доносио новитете, али од 2006. године и он је престао да излази. Каталогизацију нових марака Републике Србије, поред светских каталога, код нас редовно доноси лист за филателију, нумизматику и друге хобије „FilaHobbzM&M” у издању филателистичког друштва Стари град, који излази месечно и даје један целовит преглед наших нових марака, као и новитета осталих земаља бивше Југославије.
Бора Станковић
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.