Враћене замењене бебе
ШАБАЦ – Из шабачког породилишта уочи протеклог викенда отпуштена је жена са туђом бебом! Грешку су открили сами лекари, који су одмах алармирали начелника службе прим. др Горана Малетића, а он руководство Здравственог центра и надлежне државне органе, па је случај брзо добио срећан епилог.
Здраве мушке бебе, које су на свет дошле 28. августа ове године, биле су замењене породиљама Д. С. из Шапца и Д. Б. из села Добрић. Д. С. се породила царским резом у 9.45, а Д. Б. природним путем у 11.10 часова. Новорођенчад су била исте тежине – 3,3 килограма, идентичне дужине, а само за 1 центиметар разликовао им се обим глава. У "боксу" су била једно уз друго.
Д. Б. је у четвртак 31. августа пуштена кући, а због опоравка од операције Д. С. је задржана још у болници. У међувремену, беби у породилишту повећао се билирубин (физиолошка жутица), па је на неонатологији у петак урађена анализа крви.
– Пошто се резултат није поклопио са узорком са пупчаника, шеф неонатологије др Мира Лукић проверила је бебу, и открила да се име мајке разликује на идентификационој наруквици и повоју преко стомака. О томе ме је обавестила исте ноћи – каже прим. др Горан Малетић.
Одмах у суботу ујутро, у болницу су позвана оба супружничка пара, којима је саопштено о чему је реч. Договорено је да су обави анализа крви родитеља, која је потврдила да су бебе замењене. Д. Б. из Добрића дошла је са бебом Д. С. из Шапца и остала на одељењу док њеној правој беби не прође жутица.
О несвакидашњем догађају начелник Малетић је обавестио Полицијску управу, па су истога дана у болницу дошли двоје инспектора и истражни судија Окружног суда Саша Кнежевић. Обављен је службени разговор са родитељима, а састанку су присуствовали и директора Здравственог центра за стручне послове др Драган Танасић и шеф породилишта др Милорад Мићић.
– Наша обавеза је да све околности буду детаљно испитане, без обзира на то што је све решено на леп начин. Очито је реч о људском фактору, а не желим да прејудицирам да ли је грешка случајна, или намерна. Спровешћемо и нашу интерну истрагу, а извештај ћу проследити генералном директору Здравственог центра др Слободану Мирковићу, што ми је и обавеза – истиче др Малетић.
За сада је велика енигма како су бебе уопште замењене, јер су их мајке после порођаја виделе. Штавише, супруг Д. С. је донео фотографију сачињену већ у уторак, на којој се јасно види да је сликао своје право дете. И после тога бебе су доношене мајкама на дојење, а оне не могу да се сете када је до забуне дошло.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


