Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ништа од "српског" мотива

Ништа од "српског" мотива
Ведро расположење: фудбалери Србије на Аеродрому "Никола Тесла"

У првој квалификационој утакмици за одлазак на Првенствено Европе 2008. у Аустрији и Швајцарској наши љубитељи фудбала крај малих екрана могли су да виде још једно слабо издање државног тима! Могло би се чак тврдити да у последњих петнаестак година, на званичним утакмицама (не пријатељским), није играло тако неинвентивно, безидејно, старомодно, неплански...

Потврдило се правило: на утакмицама не играју селектори, већ они који носе репрезентативне дресове. Београдски старт у квалификацијама за "ЕУРО 2008" личио је на нставак "немачке агоније".

Грешио и Клементе

Ни многохваљени Хавијер Клементе, ни то што су фудбалери, нарочито неки повратници и нови репрезентативци, изјављивали "како ће изгинути за Србију, да им је тош то бране боје нове државе и највећи мотив", није помогло. Појединци су тврдили: "Неће нам сметати што ће трибине бити без гледалаца" или "Ја сам већ играо четири такве утакмице за Интер"...

На дебитантском мечу "Малог Наполеона" у Београду – мала игра. Чини се слабија него она на Светском првенству кад су "плави" од Аргентине потучени до ногу – 0:6.

Доласком шпанског стручњака и његовог првог избора фудбалера за пријатељски окршај са Чешком, наша, домаћа штампа је брујала: "Клементе узео метлу". Помињани су нови играчи који ће донети препород и "враћање на старе стазе"...

Ни од тога, стицајем разних околности, није било ништа. Клементе је у дуелу са неугодним Азербејџанцима указао поверење чак деветорици фудбалера који су били чланови репрезентације Србије и Црне Горе на Светском првенству у Немачкој! Сем голмана Стојковића (резерва), сви остали – Крстајић, Дуљај, Короман, С. Илић, Станковић, Ергић, Љубоја и Жигић – играли су на Мундијалу.

Покушај да се Азербејџанци изненаде са тројицом фудбалера у шпицу – Лазовићем, Пантелићем и Жигићем – није успео. Њих тројица, по квалитету и менталитету, никад не могу заједно да буду на терену. Први дуел у квалификацијама још једном је показао да нам игру не могу водити фудбалери калибра Игора Дуљаја, а Дејан Станковић, сем оног паса код Жигићевог поготка, још једном је разочарао у дресу репрезентације. Код Огњена Коромана ни "варница није заискрила". На њему се види да је дуго паузирао.

Пољска је шанса да се визуелни утисак поправи. Јер из Београда, осим повољног резултата и како рече Клементе "велике борбености и хтења", неће се ништа запамтити.

Одмарање од одмора

Ангажовање шпанског стручњака за селектора репрезентације Србије донеће многе потешкоће. Највише ће их имати фудбалери. Тренинзи преко "преводиоца", савети и све остало нису исто као кад се Клементе директно обрати играчима.

Баскијац сем шпанског језика не говори други, па ће у свом послу то осетити и новинари свих медија. Њима неће одговарати ни то што ће Клементе у Београд долазити само кад су утакмице, проводити по неколико дана и враћати се у свој Сан Себастијан.

Неће бити оних успутних разговора, звања телефоном кући или кад Клементе оде да посматра игру неког будућег ривала, па се одмах чују стручна запажања и импресије.

Клементе је после утакмице и тријумфа над Чешком неколико пута нагласио "да једва чека везане сусерте са Азербејџаном и Пољском јер ће тада имати на окупу фудбалере десетак дана и радиће се паклено". Ни то није остварено! Одмах по окупљању за дуел са Азербејџаном играчи су добили слободан дан "како би се видели са рођацима и пријатељима", мада је прави разлог био – неупотребљив терен у Ковилову.

То се од штампе сакрило, као што је прећутано да су у последњи час позајмљивани шортсеви од "Умбра" мада је ФСС потписао уговор са "Најком". Фудбалерима је од доласка у српску престоницу и после сусрета са Азербејџаном (недеља) дат још један слободан дан. Ваљда да се одморе од – одмора! Ретко су на тренинзима били комплетни: неки фудбалери су уз дозволу "шефова" одлазили у иностранство да потписују уговоре!

Дакле, од "пакленог рада" није било ништа. Почетак квалификација је добар само по – резултату. Све друго – испод обећаваног европског нивоа.

--------------------------------------------------------------------------

Нико из Звезде и Партизана

Из домаћег фудбала (и последњих дана августа) отишло је све што ваља! Некад је државни тим био састављен од играча из домаћих клубова, у последњих двадесетак година дешавало се да селектори указују поверење само онима који су чланови иностраних екипа.

У суботу се то поновило: Клементе није на терен послао ниједног фудбалера Црвене звезде (Бишевац и Тришовић), док из редова Партизана није ни могао јер никог није ни – позвао!

На Светском првенству у Немачкој, на све три утакмице – Холандија (0:1), Аргентина (0:6) и Обала Слоноваче (1:2) – у репрезентацији је увек био по један фудбалер вечитих ривала.

Истина, сем Ергића и Степанова (Короман је носио "црвено-бели" дрес као омладинац) сви остали су били чланови Партизана и Црвене звезде.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.