Моћници прошлости
Од нашег сталног дописника
Каиро, септембра – Ни најновији, тек завршени, либанско-израелски рат није угрозио сарадњу Египта и јеврејске државе. Ових дана штампа шпекулише о тесној сарадњи египатских и израелских обавештајаца на ослобађању израелског војника Гилада Шалита, кога су 25. јуна отели милитантни хамасовци, што је покренуло лавину сукоба израелске војске и Палестинаца. Упркос жучним нападима у каирској штампи, односи двеју држава су добри. Инцидената, истини за вољу, има. Тако је, подлегавши антиизраелској оштрој реторици у јавности најмногољудније арапске земље са 73 милиона становника, недавно, једна трбушна плесачица у познатом ноћном локалу направила мали скандал, одбивши да игра у присуству израелског амбасадора у Каиру. Па ипак, постоје трговински и други билатерални споразуми који се поштују и спроводе.
Променљива срећа
Јевреји су у Египту присутни од давнина, са променљивом срећом. Сматра се, штавише, да је то најстарија јеврејска заједница на свету. Некада су им владари били наклоњени, те су уживали плодове верске толеранције. Некада су били прогањани, али су на обалама Нила кроз векове имали битну улогу, посебно у домену финансија. Данас је Египат једна од две арапске земље – поред Јордана – која има дипломатске односе са Израелом, и прва у региону која је потписала мировни споразум са јеврејском државом 1979. године.
Иако су трагови постојања јеврејских заједница забележени пре неколико миленијума, још у фараонско доба, прави процват настаје почетком 20. века, за време владавине Британаца и египатског краља Фуада. Јевреји су играли запажену улогу у економији и култури, а њихов број је достигао 100.000 у време великих погрома у источној Европи. Тада је Египат имао нешто више од девет милиона становника.
Након стварања државе Израела, 1948. године, ситуација се драстично мења, а домаће становништво постаје сумњичаво према својим суграђанима јеврејске вере. Године 1956. Египат протерује близу 25.000 Јевреја, а њихова имовина бива конфискована. Егзодус је настављен, те је јеврејска заједница у Египту такорећи нестала. Крајем исте године у Израел је отишло 35.000, у Бразил 15.000, Француску 10.000, Америку и Аргентину по 9.000 Јевреја.
Кармен Вајнштајн је председница невелике јеврејске заједнице у Египту која тренутно броји око 150 душа. Студије је завршила на престижном Каирском универзитету 1954. године, а магистарску титулу стекла је на Америчком универзитету у Каиру 1972. Рођена у елитном делу египатске престонице, Хелиополису, она се труди да очува традицију и историју свог народа на овом тлу. За дневник "Еџипшен газет" Кармен открива део архиве о значајним Јеврејима који су обогатили иначе пребогату историју Египта.
"Египатски Јевреји састоје се од три заједнице: ашкеназа, који су стигли из источне Европе, сефарда – оријенталних Јевреја – и караита, који чине мањину унутар јудаизма. Историчари бележе њихово присуство у Египту од времена арапског освајања 640. године н. е.", објашњава госпођа Вајнштајн.
Значајни политичари
У временима која су обележавала социјалну, политичку и верску разноликост државе на Нилу, египатски Јевреји дали су велики допринос уметности, посебно филмској и музичкој индустрији. Јакоб Сануа, кога су звали и Молијер Оријента (живео за време владавине Кедива Исмаила 1863–1879), поставио је темеље египатског позоришта у другој половини 19. века. Велики број Јевреја је заслужан за процват египатске филмске продукције. Заки Мордехај био је познати композитор, певач и писац текстова, његова ћерка Лејла била је чувена глумица и певачица, а њен брат Морис, познатији као Мунир, дао је огроман допринос арапској музици, као композитор… то су само чланови једне породице, објашњава Кармен. Она додаје: "Незабораван је допринос Тогоа Мизрахија, продуцента и режисера, који је египатску певачицу Ум Калтум прославио широм арапског света, подвлачи председница јеврејске заједнице у Египту.
Највећи број Јевреја живео је у Каиру и Александрији. Они су углавном били златари, банкари, инжењери, лекари, трговци, занатлије, па и политичари. Тако супруга Бутроса Галија, бившег генералног секретара УН, Леа, потиче из чувене јеврејске породице индустријалаца из Александрије. Иако је прошло много година од када су Јевреји напустили Каиро, у центру града још се могу видети радње са натписима познатих јеврејских трговаца: Сиркуел, Хано, Бен Зион, Гатегно, Адес, Понтремоли и некада чувеног ланца робних кућа Омар ефенди.
Било је и значајних јеврејских политичара. Феликс Бензакајн је био посланик у парламенту у четрдесетим годинама минулог века. Јосеф Катуи Паша био је министар финансија у влади Саада Заглула 1924. године. Катуи Паша био је највиђенији јеврејски политичар у египатској модерној историји. Он је био члан египатске националне делегације у Лондону када се са Британцима преговарало о независности Египта.
Кармен, која себе сматра Египћанком, напомиње да о миленијумском присуству јеврејске заједнице на овим просторима сведоче и бројне синагоге. У Каиру их је остало 12, које су проглашене културним споменицима од стране Врховног савета за антиквитете. "Бен Езра је најстарија синагога у Египту, али и у свету. Саграђена је 350. године п. н. е., тачно на месту где је фараонова кћер спасла из Нила малог Мојсија у колевци", каже Кармен. Међутим, јеврејска заједница у Египту је стара и полако нестаје. Последње јеврејско венчање обављено је 1984. године.
Веома близу синагоге Бен Езра, у старом Каиру, налазе се и џамија Амр Ибн ал Ас и коптска црква Абу Серга – што говори о толеранцији и поштовању све три монотеистичке религије на овим просторима.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


