Уторак, 21.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Кинеском дисиденту Нобелова награда за мир

Кинеском дисиденту Нобелова награда за мир

Од нашег дописника

Осло, 8. октобра – Заточени кинески дисидент и борац за људска права Љу Сијаобо овогодишњи је добитник Нобелове награде за мир. Како је данас у Ослу саопштио Нобелов комитет, најпрестижнија светска награда додељена је Љу Сијаобоу за „његову дугу, отворену и ненасилну борбу за људска права у Кини”.

Љу Сијаобо (54) познати је кинески књижевник, прогоњени борац за људска права, до сада је четири пута номинован за највећег светског мировњака. Тренутно је иза решетака затвора Јинз Хоу у провинцији Љаонинг на североистоку Кине где је смештен децембра прошле године када је осуђен на 11-годишњу казну затвора због „покушаја подривања и рушења државног система”.

Петочлани Нобелов комитет једногласно је донео одлуку да се кинеском дисиденту додели мировна награда због његове готово 20-годишње борбе за унапређење демократије и људских права у Кини. У образложењу, које је изнео председник Нобеловог комитета Торбјорн Јагланд, наводи се да је Љу слободоумни критичар Комунистичке партије Кине и да је управо због тога био затваран више пута.

Пре две године Љу је покренуо иницијативу за писање новог кинеског устава, пројекат познат као „Повеља 08” у коме је окупио око 300 кинеских интелектуалаца који су тим путем тражили реформе ригидног кинеског система. Био је то својеврсни манифест инспирисан активностима чешког борца за демократију Вацлава Хавела и других источноевропских интелектуалаца који су написали „Повељу 77” пре 33 године.

„Иако у члану 35 кинеског устава стоји да грађани Кине уживају слободу говора, окупљања, удруживања и демонстрирања, у пракси се стално показује да су та људска права ограничена”, образложио је приликом проглашења Нобелове награде за мир Торбјорн Јагланд.

Председник Нобеловог комитета објаснио је да је последњих десетак година Кина доживела снажан привредни процват и достигла ниво друге највеће економске силе на свету.

„Стотине милиона људи извучено је из сиромаштва. Порасле су и могућности и за политичко деловање. Али, садашњи кинески статус мора да прати и велика одговорност. Велику моћ прати и огромна одговорност”, закључио је лидер Нобеловог комитета.

По његовој оцени, Нобелов комитет мора стално да критикује велике силе, то је и радио критикујући америчко ратно ангажовање, сада су на ред дошли и кинеска моћ и утицај у свету.

И норвешки премијер Јенс Столтенберг указао је на велику улогу Кине данас у свету, њен снажан економски развој. Али, истовремено, подвукао је председник норвешке владе, пред Кином је велики изазов када је реч о поштовању људских права.

Норвешки министар спољних послова Јунас Гар Стере признао је да ће последња одлука Нобеловог комитета отворити серију негативних и бурних реакција у Кини.

„Они морају да разумеју да је Нобелов комитет независни орган од норвешке владе и парламента. Ми нећемо молити за извињење због овакве одлуке”, казао је министар Стере изражавајући наду да додела Нобелове награде за мир неће подстаћи кинеске власти на исхитрене и неопрезне мере које могу пољуљати кинески углед у свету.

Овдашњи медији преносе отворену бојазан и стрепњу да ће данашње проглашење мировњака године разљутити кинеске власти и нарушити кинеско-норвешке односе. Електронски медији преносе прву реакцију кинеског министарства спољних послова у коме се каже да је овогодишња додела мировне награде „скрнављење Нобелове награде за мир”.

Представник за штампу кинеског министарства спољних послова Јијанг Југуан казао је да се награда за мир додељује за допринос помирењу народа, међународном пријатељству, за допринос у разоружању, за мир и сарадњу. Љу је прекршио кинеске законе и осуђен је на затвор. Дати Нобелову награду за мир таквом човеку није ништа друго него скрнављење награде, то је противно смислу награде и тестаменту Алфреда Нобела, саопштио је портпарол Министарства спољних послова Кине.

У овдашњим првим реакцијама наводи се да овогодишњи добитник Нобелове награде за мир није толико контроверзан као прошлогодишњи лауреат, амерички председник Барак Обама. Међутим, за разлику од доделе признања Обами које је изазвало главобоље и одушевљења, последња одлука мировњачког комитета „разбеснеће кинеске власти”.

„Политичари на Западу сада могу да спавају мирне савести, али поставља се питање каква је даља судбина Љу Сијаобоа и других бораца за људска права у Кини”, изјавио је Хенинг Кристоферсен, овдашњи експерт за кинеско питање.

Нобелов комитет за мир саопштио је такође да није могао да ступи у контакт са овогодишњим добитником престижне награде као ни његовом супругом Љу Сија. Остаје и отворено питање хоће ли заточени Љу Сијаобо уопште моћи да прими награду и да ли ће му кинеске власти дозволити да 10. децембра дође у Осло у градску скупштину на свечано уручење награде, дипломе, медаље и новчаног износа од 10 милиона шведских круна (нешто више од милион евра).

----------------------------------------------

Ко је Љу Сијаобо

Љу је познати кинески писац, књижевник и критичар кинеског режима, рођен 28. 12. 1955. Докторирао је књижевност на Универзитету у Пекингу, а био је предавач на многим универзитетима у свету. Био је веома активан у студентским протестима на Тјенанмену, Тргу небеског мира 1989, када је и осуђен на двогодишњу затворску казну и избачен са универзитета. Затваран је и касније више пута због својих активности у демократским протестима у Кини.

Љу је био номинован четири пута за Нобелову награду за мир. Раније су га кандидовали Вацлав Хавел, амерички ПЕН центар, група америчких конгресмена као и норвешки парламентарци. Кинеске власти упорно су и редовно упозоравале Норвешку да не додељује Љу Сијаобоу награду.

Радован Павловић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.