Каруце за Месец и Марс
Амерички астронаути су поново почаствовани да се возикају по Сунчевом дворишту у "свемирским каруцама" с митским именима. Путујући у "Аполу" (грчки бог Аполон) искрцали су се први пут 1969. на површину Земљиног пратиоца, у "Ориону" (грчки јунак и ловац) требало би пре истека 2020. опет да се спусте на Месец, а можда стигну и на Марс.
И један и други су, према предању, били веома лепи и мужевни.
Посао од три милијарде и 900 милиона долара за прављење летелице која ће наследити "свемирски ракетоплан" (space shuttle), после пензионисања 2010. године, поверен је недавно "Локид Мартину". Америчка свемирска и ваздухопловна агенција (НАСА) процењује да ће трошкови за осам бродова за вишекратно одвожење и довожење људске посаде до 2019. нарасти на седам и по милијарди.
С набијеним мишићима
"Аполо" и старија возила слати су само једном, накачени на врху ракете носача, нова "космичка чаура" (капсула) у облику зарубљене купе летеће више пута, уз обавезну замену на сваком поласку "топлотног штита" који је заштићује од прегревања. Пре једне деценије са истим произвођачем склопљен је посао од 912 милиона за "свемирски авион" икс-33 који, због техничких тешкоћа, није довршен.
Наручилац је захтевао да се до Међународне свемирске станице превози по шест, а до Месеца по четири путника; у другом случају с додатком за спуштање на површину Земљиног сателита до 2020.
Сама летелица неће имати много технолошких новина, јер је замишљена као претеча "Апола" (два и по пута већи изнутра) појачана, спортски речено, "с набијеним мишићима" (анаболички стероиди). Буде ли све текло по плану, први пробни лет "Ориона" обавиће се у септембру 2014, а повратак на Месец до краја 2019. или почетком 2020.
Нових осам капсула су замена за остареле "свемирске ракетоплане" (четврт века у употреби), од којих су преостала три већ стављена на списак за одлазак у мировину у следеће четири године. Другим речима, до завршетка Међународне свемирске станице.
Повратак у прошлост
Мада ће свих десет огранака под окриљем НАСА пружити стручну помоћ, гро ће се обавити у Свемирском центру "Џонсон" у Хјустону, а завршно склапање у Свемирском центру "Кенеди" на Флориди. Одлука да се сарађује с компанијом која није раније превозила људе у свемир протумачена је међу познаваоцима као својеврсно "дељење богатства".
Наиме, из игре су отпали главни градитељи "Апола", компаније из које је у Лос Анђелесу настао "Нортроп Груман" и "Боинг", са завидним искуством у изради свакојаких свемирских летелица. Ни "Локид Мартин" није новајлија: до сада је саградио неколико аутоматских сонди за Месец и Марс.
У првој најави за надметање ова компанија је понудила превоз сличан "свемирском авиону" икс-33, али је НАСА рекла да жели нешто налик на капсулу "Аполо". Ко плаћа тај наручује песме, зар не?
Осамдесетих је исти поручилац утрошио четири милијарде и 800 милиона долара за наследнике "спејс шатла" који никад нису узлетели. Сада се унапред заклиње да се тако нешто неће поновити, јер је "Орион" део главног истраживачког програма "Сазвежђе" (Constellation) који укључује ракете "Арес 1" и "Арес 5" за изношење чауре и теретне летелице у путању око Земље.
Једно од најважнијих побољшања тиче се безбедности: у поређењу са "свемирским ракетопланима" изгледи за кобан удес су један према 200.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


