Звецкање оружјем
На већину домаћих политичара не може да се примени тврдња "На почетку беше реч". У њиховом случају је тачније рећи у почетку беше мутна фраза. Пошто је први рекао да ће Србија и ратовати за Косово, Томислав Николић је у Скупштини помињао само "дипломатски рат". А Ивица Дачић, председник Главног одбора СПС-а, који је у Скупштини објашњавао да Србија не сме да се одрекне и претње оружјем, изгледа да тако и не мисли: "Ја не говорим шта Србија треба да уради него шта треба да прича. Оно што сам говорио односило се на преговоре".
Дачић мисли да за преговарачку позицију Србије није добро да се унапред каже да Србија неће ратовати, док с друге стране Албанци и међународна заједница тврде да Косово мора да буде независно иначе ће незадовољни Албанци свима направити проблеме. У објашњавању свог скупштинског говора Дачић иде корак даље: "Изјаве да су нама приоритет добри односи са Америком, иако се она залаже за независност Космета, такође су контрапродуктивне. Оне само дају крила и подстицај оним екстремним круговима међународне заједнице који кажу па зашто ми не бисмо прогласили независност када Срби неће да реагују".
Али, вратимо се претњи. Ако Дачић каже: "Ја не говорим шта Србија треба да уради него шта треба да прича. Постоји велика разлика између онога што причате и онога што ћете урадити", чему онда уопште служи прича. Први међу социјалистима нуди даља објашњења. Она је усмерена против наших политичара који говоре: "Ми ћемо вербално да се бунимо и да се љутимо једно време а ви прогласите Косово независним а ми се нећемо са тим сложити и ником ништа". И онда Дачић оружје замењује дипломатијом и каже: "Уместо да Србија каже уколико се Косово прогласи независним, оне земље које се залажу за независност с њима ћемо прекинути дипломатске односе, економске односе, с њима ћемо урадити нешто што је нормално у међународним односима".
Србија је устима својих лидера једнако овако претила свету и деведесетих година. Резултат је познат иако сви не желе да га виде. Али, Дачић не види сличност, каже: "Па и међународна заједница тврди да сада имамо демократску власт. Ако је раније уопште био проблем демократија. Проблем је у томе што сви могу да прете силом и да звецкају оружјем, а једно Србија мора да унапред каже нама не пада на памет да ратујемо за Косово".
Али, увек када заоштри говор Дачић релативизује своје речи, па понавља: "Не кажем да Србија треба одмах да мобилише све снаге али треба да остави такву могућност. И не кажем да треба да прогласимо пету офанзиву, али не треба унапред да каже да неће то радити".
За свој скупштински говор Дачић налази још једно објашњење: "У међународним односима је најважнија теорија одвраћања. Ви својом снагом и могућношћу претње њих одвраћате. То је равнотежа страха".
Да ли Србија, с лошом репутацијом коју има, може поново да прети целом свету, да има још један рат као 1999? Дачић каже: "Ми немамо лошу репутацију него несклад између наших геостратешких интереса и њихових. Ми не треба да претимо јер да бисте неком претили морате да имате чиме да претите. Али, сам против дефетистичке политике да све изгубимо". И још каже Дачић: "Када Срби кажу ми ћемо свим средствима бранити Косово то је претња, а када Албанци кажу да је за њих прихватљива само независност то онда није претња. Међународна заједница зна само језик силе".
Када се подвуче црта једина реч је нејасно. То што кажемо не значи да ћемо и да урадимо, и треба да претимо јер свет једино силу разуме, али немамо чиме да претимо.
У Дачићевим речима Жарко Кораћ, посланик који није хтео да присуствује последњој седници јер је "закаснело да се Косову нуди аутономија коју је одузео Милошевић", налази још једну контрадикцију. Дачић оптужује само Вука Драшковића и Бориса Тадића да унапред кажу да Србија неће ратовати због Косова. "Говори Коштунице и Тадића су политички истоветни, а он напада само Тадића. То показује да Дачић покушава да елиминише могућност да следећа влада буде коалиција ДСС и ДС, већ се он нуди као даљи партнер у мањинској влади", каже Кораћ и додаје да је "тешко рећи шта они још могу да изјаве после говора премијера, на тему да ми никада нећемо признати независност и то ће заувек остати део наше територије".
Бивши потпредседник Ђинђићеве владе мисли да нема сумње да је Дачићева изјава у функцији унутарстраначке борбе пред предстојећу скупштину СПС-а. Мало је рећи да Кораћ нема оправдања за овакав говор Дачића: "Његова странка је суверено владала Србијом и потписала је Кумановски споразум који је означио капитулацију Србије и губљење суверенитета над Косовом".
У Дачићевом говору Кораћ види и патолошке идентификације са Милошевићем и говором на Газиместану када је рекао да није искључена ни оружане борба. "То што Дачић говори изгледа као имитација тог говора. Ово је убедљиво онолико колико је Дачић убедљив у односу на Милошевића", каже Кораћ и подсећа да су Черчил и Де Гол показали да су државници када су свом народу искрено рекли да их чекају "Крв, зној и сузе", односно да су рат у Алжиру изгубили.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


