Петак, 12.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Повољни знаци

БРИСЕЛ – У Европској унији се сматра да има повољних знакова у преговорима о децентрализацији и статусу Косова и да преговоре свакако треба наставити јер је то једини начин да се, упркос свој сложености ситуације, укаже пут ка решењу.

То су агенцији Бета рекли званичници у ЕУ, који су упућени у ток преговора албанске и српске стране.

Они су нагласили да се припреме за састанак шефова дипломатија Контакт групе у Њујорку одвијају у врло конструктивној атмосфери. Оцена је да су видљиви "одмеренији тонови и приступ, како с једне стране, САД и Велике Британије, тако и с друге стране, Русије".

На недавном састанку високих дипломатских функционера ЕУ и САД у Бриселу, закључено је да треба све учинити да се у преговорима о децентрализацији и "нестатусним" питањима постигне што већи напредак и нагодба српске и албанске стране јер ће то бити драгоцено, ако не и пресудно за налажење решења за статус. Тек тад би се могло размишљати и о новој резолуцији СБ УН.

Изасланик УН Марти Ахтисари зато треба да настави преговоре, а са њим ће се у четвртак у Њујорку састати шефови дипломатија Европске уније и њен високи представник за спољну политику и безбедност Хавијер Солана.

Међу европском двадесет петорицом је преовладао став да решење статуса Косова мора донети стабилну основу за апсолутно нужно поспешење пре свега економско-социјалног стања у покрајини где ће Европска унија преузети кључни уплив.

Партнери у ЕУ сматрају и да то мора обавезно значити унутрашњу стабилизацију Србије и њено што брже укључивање у структуре Европске уније, уз претходно неминовно решење проблема сарадње Београда с Хашким судом.

Иако из Контакт групе и од Ахтисарија и даље стижу тврдње да решење статуса треба издејствовати до краја године, у Европској унији већина партнера сматра да то може да се помери и до пролећа, ако је извесно да ће исход бити бољи за стабилност Косова, Србије и региона.

Солана је на заседању шефова дипломатија ЕУ, у петак, јасно указао и на могућност да се сачека да у Србији најпре буде усвојен нови устав и одржани избори, и да се онда прионе на решавање статуса Косова.

Солана је подвукао да се, такође, жели стабилизација Србије и да Европска унија хоће да буде "део решења, а не проблема".

Одлично обавештени међународни дипломатски извори су Бети пренели да Ахтисари тражи подршку Контакт групе за то да се убеде обе стране за компромис, посебно у питању децентрализације и утврђивања општина са српском већином и њихових надлежности.

Али, како се тврди, Ахтисари сматра да би, иако нема другог избора, давање широких овлашћења за општине са српском већином у суштини довело до "одвајања" и не би допринело "мултиетничком Косову".

--------------------------------------------------------------------------

Неразумљиво комуницирање

Замољени да оцене Ахтисаријеве изјаве о томе да су "сви Срби криви за оно што је чинио Милошевић" и да зато Косово треба да буде независно, званичници у Европској унији су рекли да "некад не разумеју политику комуницирања изасланика УН".

Исто то је речено и за изјаву његовог помоћника Албера Роана да у преговорима нема никаквог напретка и да овако могу трајати годинама без изгледа на успех.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.