Професор као судија
КРАЉЕВО – Професори краљевачке гимназије, пре неколико дана, оштро су реаговали на једну одлуку републичког инспектора за просвету. Реч је о решењу Светлане Филиповић и Родољуба Петровића о понављању поправних испита за један броју ученика. О томе је било дуже расправе на седници Наставничког већа ове школе, а Унија синдиката у гимназији одлучила је да против њих поднесе и кривичну пријави због, наводних, неправилности у раду.
Зашто су професори тако огорчени на једну одлуку поменутих инспектора?
Наиме, поправне испите током протеклог месеца у краљевачкој гимназији полагало је око 163 ученика, а њих 16 није поправило јединице ни том приликом, односно поновили су разред. Већина се сложила са оценом професора и испитне комисије, али је шест родитеља поднело жалбе које су се углавном односиле на наводне процедуралне грешке испитне комисије. Поводом тих жалби просветни инспектори су обавили надзор у школи и после тога сачинили записник у коме су готово за сваки појединачни случај констатовали "да није утврђено да је у организовању и спровођењу испита било пропуста на штету интереса ученика". Међутим, у другом делу овог записника, који ваљда представља и решење инспектора, налаже се директору школе да омогући понављање поправних испита пошто је, према одредбама Закона о општем управном поступку, директор "погрешио" јер је приликом састављања испитних комисија и предметног наставника, оног који је ученику на крају године и закључио оцену, именовао у комисију за поправни. Инспектори цитирају члан овог закона у коме је прописано да ће службено лице које решава или предузима одређене радње у првостепеном поступку биће обавезно изузето касније када се случај решава по жалби. Тако инспектори сматрају да је закључење оцене на крају године првостепени, а поправни другостепени поступак. Чудно је и то што су оставили рок за понављање поправног од три дана, а рок за жалбу директора на то решење од осам дана. Но, поправни су "поправљани", и двоје од шест ученика је овог пута добило позитивне оцене. Тако је испало да они који се нису жалили нису ни имали још једну шансу и понављали су уз исте услове на поправном и, дакле, озбиљну повреду њихових права.
Жалба директора школе на инспекцијско решење ту ништа није могла помоћи, јер је инспекцијски налог, такорећи, срочен у војничком смислу "изврши па се жали", али је Мирослав Видић, в. д. директора, ипак упутио примедбе где, после констатације да је предметни наставник одувек био члан испитне комисије, пита зашто је само ова школа и тек ове године упозорена да је то грешка? Затим, зашто се најпре констатује да није било пропуста у организовању и спровођењу испита, а онда се тврди да је пропуст, ипак, учињен. На крају директор, уз тврдњу да је сасвим полемично да ли су професори службена лица и да ли спроводе управни поступак оцењујући ученика, сматра да чак и да је то тако, поправни се не може сматрати другостепеном одлуком, јер нико од ученика, односно родитеља није упутио жалбу на крају године, после закључења слабе оцене. Стога би тек поправни испит био првостепени поступак на који су се родитељи жалили...
Покушали смо да о овим необичним и полемичним одлукама поразговарамо и са инспектором Светланом Филиповић, али она за то није била расположена, укратко нам је "одбрусила".
– Професори не могу коментарисати моје одлуке, на примедбе има право директор и надлежни у Министарству, а за ваше размишљање јесте податак да у три округа, у 15 општина а 39 школа, у краљевачкој гимназији има највише жалбених оцена...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


