О бенефицираном стражу још нема договора
Да ли ће радници с бенефицираним радним стажом, којима се година рачуна 18 месеци, у пензију убудуће одлазити само с навршених 40 година радног стажа, на чему су инсистирали синдикати током преговора у влади или ће им за пензијско решење бити потребне и године старости, влада до јуче, до када се то очекивало, није договорила с Мисијом Међународног монетарног фонда.
Крајњи рок до када би ово питање требало да добије епилог је 18. новембар, како би до 22. децембра када закон мора да уђе у скупштинску процедуру предлог био унет у закон, потврдио је јуче за „Политику“ Милорад Мијатовић, члан преговарачког тима испред Савеза самосталних синдиката Војводине.
Постоје два сценарија да се ово питање у наредних седам дана реши. Тако што ће се у нови закон унети постојећи члан који регулише ово питање, дакле да се у пензију одлази с 40 година радног стажа и 53 година живота, али само за оне којима се година рачуна 18 месеци. С тим што би од 1. јануара 2013. почео да се примењује предлог који су дали синдикати.
– То значи да би се од 2013. године у пензију одлазило само са 40 година проведених на послу, без обзира на године старости. Тиме што је синдикат оставио влади да се сама до краја договори о овом питању с ММФ-ом, синдикат је заправо направио уступак надлежнима у Немањиној 11. Важно је само да се из новог закона избаци члан који прописује да се они којима се година рачуна 18 месеци пензионишу све старији. И то тако што би уместо са садашњих 53 у пензију ишли са 58 година старости, што је за тако тешке услове рада, поготово када је реч о рударима, неприхватљиво – категоричан је Мијатовић.
Он очекује да ће се влада и ММФ лакше договорити да се у пензију од наредне године иде по старом, дакле с 53 година старости, а да ће тек за три године почети да се примењује синдикални предлог. Уколико у међувремену, како се све више спекулише, не буде нови закон морао да претрпи извесне измене.
Упитан да ли је у међувремену на седницама скупштине решено питање будуће индексације пензија на који је коалиција СПС-ПУПС-ЈС својевремено предложила амандман, а влада га одбила, Ђуро Перић, посланик ПУПС-а у скупштини потврђује да ни на пленарној седници ово питање није добило зелено светло, што значи да се пензије и плате неће усклађивати на исти начин.
Уместо да формула за усклађивање пензија буде иста и у закону о пензијама и о закону о буџету, буџетским прописом је предвиђено да зараде у јавном сектору од 2011. године прате раст потрошачких цена и 50 процента раста БДП из претходне године. Истовремено, у пензијском закону стоји да ће се пензије од 2013. године усклађивати с растом потрошачких цена и делом БДП уколико он буде већи од четири одсто.
Упитан шта то значи за пензионере, Перић каже да ће то ионако почети да се примењује тек од 2013. године, а да до тада може много тога да се промени. Важно је да ће се у наредне две године и пензије и плате усклађивати на исти начин.
За њега је, додаје, много важније да се што пре реши питање контроле наплате доприноса за пензијско и инвалидско осигурање, јер према последњим најавама из ПИО Фонда за исплату тих принадлежности догодине биће потребно 48 одсто буџета. То је огроман новац чије је трошење тешко објаснити и ММФ-у, закључује Перић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


