Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Необучени у први тим

Необучени у први тим
Директор школа млађих категорија: Слободан Сантрач

Слободан Сантрач је још увек рекордер по ефикасности: на првенственим утакмицама постигао је 215 голова и то у конкуренцији центарфорова европског калибра – Бајевића, Замбата, Букала, Д. Савића...

Сада су нека друга времена: у скученом простору и у мањој држави фудбал нам је све – слабији.

Примера ради: дерби се у суботу завршио са 0:0, а у Првој лиги (некадашња Друга) још пет утакмица одиграно је без победника и то истим резултатом.

Где нема голова, узбуђења, не може да буде и квалитетног фудбала. О томе, поред Слободана Сантрача за "Политику" данас своје виђење износи Драгољуб Беквалац, познат ка тренер селица али и стручњак иза кога су увек стајали – резултати. Поред тога и магистар фудбала.

Некадашњи селектор "А" репрезентације, који је "плаве" 1998. године одвео на Светско првенство у Француску (нико му није понудио после Мундијала да остане на истој функцији!), вратио се својој "некадашњој љубави" – раду са млађим категоријама. Тачије: Сантрач је директор али не онај који командује већ – ради.

– Кад се прича о квалитету фудбала на уму се морају имати многе чињенице – каже искусни фудбалски стручњак. – Од економске моћи у којој се налазе клубови, стања у друштву, тренера који воде тимове, све мање искусних фудбалера у екипама, рани одлазак младих у иностранство...

Сантрач потенцира горући проблем:

– Фудбал нам је, можда, слабији што нам млади играчи у прве тимове улазе необучени и тамо брзо изгоре. Имамо ми и даље талентоване младиће, нема екстраталената. Они кад постану првотимци, немају уз кога да сазревају. Јер, у нашим екипама све је мање искусних првотимаца. Сетимо се, примера ради, уз кога су стасавали Џајић, Аћимовић, Стојковић, Вукотић, Петковић, па и ја...

Сантрач, упркос свему, сматра да нам квалитет клупског фудбала није много опао! Његово је мишљење овакво:

– Клубови су се сада више изједначили, нису више Партизан и Црвена звезда неприкосновени. У односу на прошлу годину некако су сви у истој равни, мада су Бежанија и апатинска Младост пријатна освежења у елитном такмичењу.

Зашто они одскачу?

Сантрачев одговор је занимљив:

– У обе средине, у тимовима има три врсте играча: старијих и искусних, средње класе и оних млађих, талентованих. То је прави спој и зато се не треба чудити њиховим резултатима.

Р. Гвозденовић – Д. Вучинић
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.