Ухапшена четири руска официра
На улице грузијске престонице Тбилисија у среду увече поново су изашли војни специјалци. У муњевитој акцији у којој је потпуно блокиран сваки прилаз Штабу руске војске на Закавказју (која овде делује у статусу миротвораца) ухапшена су два руска официра и 11 грузијских грађана. Слична акција спроведена је и у граду Батумију, на западу земље, где су такође ухапшена два официра руске федералне армије, а више војника је малтретирано.
Како је на конференцији за новинаре изјавио шеф Министарства унутрашњих послова Грузије Вано Мерабишвили, акцију је спровела контраобавештајна служба Грузије, а сви похапшени су осумњичени за организовање шпијунске мреже у овој бившој совјетској републици.
У Тбилисију су ухапшени пуковник Главне обавештајне управе Русије (ГОУ) Александар Сергејевич Сава (који је означен за главног организатора шпијунске мреже) и потпуковник ГОУ Дмитриј Иванович Казанцев. У Батумију су ухапшени потпуковник Алексиј Аркадјевич Завгородниј и мајор Александар Анатољевич Баранов, такође припадници ГОУ. Међу грузијским грађанима за којима полиција још увек трага јесте и Гија Самнидзе, брат Рамаза Самнидзеа, ухапшеног недавно са већом групом угледних опозиционара. Иначе, поменути Самнидзе је један од најближих сарадника бившег министра за државну безбедност Грузије и опозиционог лидера Игора Гиоргадзеа, за којег се тврди да се скрива негде у Русији.
Сви они осумњичени су да су сакупљали податке о стању грузијске одбране, програму интеграције у НАТО и плановима за развој земље, енергетској безбедности, деловању опозиционих партија и невладиних организација, раду министарства одбране, личном саставу и наоружању грузијске армије, о транспортима војног материјала, војној обуци, закупу поморских база, железничких и путних комуникација, као и о распореду грузијских оружаних снага у зонама конфликта (Абхазија и Јужна Осетија).
Интересантно је да је акција грузијских контраобавештајаца изведена свега неколико недеља после масовног хапшења овдашњих опозиционих вођа оптужених да су ковали планове за свргавање са власти шефа државе Михаила Сакашвилија, као и после његових прошлонедељних тешких оптужби да Русија спроводи "гангстерску окупацију" делова Грузије и покушава да анектира делове њене територије. Пада у очи и чињеница да је и тада, као и сада, Сакашвили био ван земље, подаље од самих збивања.
Хапшења у Тбилисију и Батумију изазвала су праву буру негодовања у Москви где су оцењена као "снажна манифестација антируског става грузијског руководства". У Министарство иностраних послова хитно је позван грузијски амбасадор коме је уручена оштра протестна нота са захтевом да сви ухапшени припадници руске армије буду одмах пуштени на слободу. Заменик шефа дипломатије Григориј Карасин оценио је том приликом да су оптужбе против ухапшених официра "потпуно неосноване".
Руски министар одбране Сергеј Иванов који борави у Словенији изјавио је да "Грузија овим актом настоји да испровоцира неадекватан одговор Москве" и да је циљ свега избацивање руских миротвораца из побуњених грузијских република. "Наше реаговање биће адекватно и промишљено", изјавио је тим поводом Иванов.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је позвао Савет безбедности, Савет Европе и НАТО да се позабаве проблемом Грузије. "Ово не може бити оцењено другачије него као јасан израз антируске политике. То је и повод да се Савет безбедности УН позабави проблемом Грузије, а самим тим и најновијим провокацијама Тбилисија упереним против Абхазије где се, такође, налазе руски миротворци."
Слично је реаговање и руског Савета Федерације. Овде се већ чују гласови да би Грузији после свега требало увести санкције. Са друге стране, званичници у Тбилисију истичу да ухапшени официри нису имали дипломатски имунитет и да је њихово предавање Русији, за сада, искључено.
Аналитичари грузијско-руских односа оцењују да акције у Тбилисију и Батумију нису смишљене преко ноћи и да су (заједно са хапшењем опозиционара) само део ширег деловања грузијских власти на кварењу односа са бившом совјетском матицом. У том смислу треба посматрати и недавну одлуку министарског савета НАТО-а да се интензивирају послови на пријему ове севернокавкаске републике у редове западне алијансе.
У том смислу иде и писање грузијског листа "Алија" према којем је хапшење руских официра дело специјалних служби САД чији је крајњи циљ размена за припаднике британских обавештајних служби ухапшених недавно у Русији. У сваком случају, заоштравање на релацији Москва–Тбилиси многи политичари већ оцењују као почетак новог "хладног рата".
--------------------------------------------------------------------------
Русија евакуише амбасаду у Тбилисију
Русија је одлучила да привремено повуче свог амбасадора у Грузији и евакуише особље амбасаде у Тбилисију, саопштено је јуче у Москви.
"Донето је решење о повлачењу амбасадора Руске Федерације у Грузији Вјачеслава Коваленка у Москву ради даљих консултација", стоји у званичном саопштењу Министaрства иностраних послова Русије.
Истовремено, грађанима запосленим у руским државним представништвима у Грузији саветовано је да напусте ту земљу. Први авион којим би они који желе били враћени у Русију требало би да крене већ данас. У саопштењу Министарства иностраних послова такође се саветује руским грађанима који намеравају да ових дана крену у бившу совјетску републику да на извесно време одложе путовање.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


