У платном фонду милијарде долара
Живот и његови парадокси у професионалном спорту Америке најуочљивији су на примеру кошаркашке репрезентације САД. Прво је 2002. у Индијанаполису на Светском првенству селекција домаћина испала из борбе за медаље.
Две године касније на Олимпијским играма у Атини доживела је још болнији ударац јер се, уместо громогласно најављиваног "злата", једва некако докотрљала до бронзаног одличја.
Друга страна парадокса
Иако су на недавно завршени "Мондијал" послали скоро све чиме располажу (од оних који су желели да бране репрезентативне боје, недостајала су максимално петорица кошаркаша), "Амери" даље од трећег места нису досегли.
Ту и престаје ненамерна сличност са српском игром под обручима јер за неуспех нису тражене главе и почиње друга страна америчког парадокса.
Комесар Дејвид Штерн и сви они чије интересе успешно штити више од две деценије, упркос неочекиваним резултатима, задовољно су трљали руке пошто је НБА машинерија из године у годину све боље пословала.
Игра великих бројева је набољи показатељ: кошаркашима 30 клубова за плате у сезони 2006/ 2006 бити исплаћено скоро две милијарде долара- без бонуса тачна сума износи 1.842.259.550 "зелених новчаница".
Легендарни афоризам Владимира Булатовића Виба – "Статистика наша дика, што пожелиш то наслика" – примењив је посредно и на НБА.
Просечно сваки тим ће непосредним произвођачима дати 61.408.651 долар, али просеци свуда, па и у Америци, скривају право стање ствари. Распон између најиздашнијег (138.578.654) Њујорка и најшкртијег (26.493.538) Шарлота је огроман.
Ову, из авиона видљиву несразмеру, додатно су зачинили Никси. Екипа из "Велике јабуке" је у односу на релацији уложена средства – постигнути резултати, већ неколико сезона за редом прикована за дно дна НБА.
Размаженој њујоршкој дружини власник Роберт Долан дао је још једну шансу. Ако се у овогодишњем првенству не домогну "плеј-офа" догодиће се "сеча кнезова": Долан је решен да поново крене од нуле са младим снагама. И јевтиније му дође и сачуваће нерве.
Колико је Њујорк далеко одмакао у продавању магле јасно је већ на први поглед – другопласирана Филаделфија издваја годишње својим играчима 92.720.989, а трећепласирани Далас 91.812.447 долара.
Шампион Мајами је на позицији број девет са 62.967.444 долара резервисаних за личне доходке.
Рашчлањене на сегменте од по пет екипа, скоро две милијарде долара подељене су овако: 465.829.216 (првих пет), 317.699.466 (од шестог до 10. места), 305.903.915 (од 11. до 15.), 288.137.487 (16.- 20.), 270.458.852 (21.- 25.) и 194.230.614 (26.- 30.).
Шарлот као "сиротиња раја"
Да су "Бобкетси" близу "сиротиње раје" говори овај податак: Кевину Гарнету је са примањима од 21.000.000 долара, мало недостајало да сам зарађује више од свих кошаркаша Шарлота заједно.
Ас Минесоте у предстојећој (старт је 31. октобра) сезони биће најплаћенији НБА кошаркаш, када се рачуна искључиво приход од уговора.
Друго и треће место су поделили Крис Вебер (Филаделфија) и Алан Хјустон (бивши члан Њујорка, још пре почетка прошле сезоне је отишао у превремену пензију због повреде) са по 20.718.750 долара. И четврти на листи је један ветеран: Мајклу Финлију ће Сан Антонио (мање) и Далас (више) на благајнама заједно исплатити 20.154.625 долара.
Петопласирани је са 20.000.000 Шакил О Нил, а преостали чланови водеће десеторке су: 6. Ален Ајверсон (Филаделфија) 18.281.250, 7.- 8. Џејсон Кид (Њу Џерси) и Џеремајн О Нил (Индијана) по 18.084.000, 9. Коби Брајант (Л. А. Лејкерс) 17.718.750 и 10. Тим Данкан (Сан Антонио) 17.429.671 долар.
Ова "десетина" ће у 2006/07 укупно зарадити 192.189.796 долара или скоро 11 одсто од суме која представља целокупни платни фонд лиге. Од супер богаташа шампионско прстење освајали су једино Ш. О Нил, Брајант и Данкан.
Оно што додатно пада у очи јесте да је Антоан Џејмисон (Вашингтон), члан селекције САД на Светском првенству у Јапану, једини од репрезентативаца међу првих 30: он са сумом од 15.101.626 долара дели од 17. до 20. места. Са истом количином новца њему друштво прави сјајни Немац Дирк Новицки (Далас), најбоље плаћени неамериканц у НБА.
Наших играча нема међу првих 30, али би у доларску елиту већ следеће сезоне требало да се пробије Предраг Стојаковић.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


