ИФЈ жали због хапшења Асанжа
БЕОГРАД – Међународна федерација новинара (ИФЈ) из Брисела изразила је данас жаљење због хапшења оснивача Викиликса Џулијана Асанжа и истакла да је његов случај открио нетолеранцију влада када се нађу у ситуацији да њихове поверљиве информације угледају светло дана.
"Случај Џулијана Асанжа изазива веома велику забринутост... Власти су одлучиле да демонизују појединце који су информације обелоданили, уместо да се озбиљно замисле над значајем ове новонастале историјске ситуације, ситуације без преседана у односима између држава и њихових грађана", поручио је генерални секретар Федерације, Ејдан Вајт.
Он је у интервјуу за Радио Слободна Европа истакао да је после хапшења Асанжеа најважније да се правни поступак оснивачу Викиликса "одвија у складу са највишим међународним легалним стандардима, уместо да постане фокус политичке кампање".
На питање да ли мисли да је истрага због сумњи о сексуалном злостављању које се ставља на терет Асанжу део политичке кампање, Вајт је рекао да не зна, али је указао да истрага треба да се догађа изван и далеко од хистеричне политичке кампање која се против њега води,јер ће он у овим условима веома тешко имати фер саслушање или фер процес, ако уследи".
"Тешко је да процес буде фер кад с друге стране Атлантика, у Америци, има људи који позивају на његово хапшење или чак егзекуцију зато што је учествовао у процесу објављивања депеша које влада крије од својих грађана. Сматрам да је то заиста неприхватљиво", поручио је Вајт.
Он је рекао да Асанж објављивањем тајних америчких дипломатских депеша "колико он зна није прекршио" законе.
"Да јесте прекршио било који закон, одмах би био издат налог за његово хапшење. Дакле, колико ја видим, ниједан закон није прекршио, као што закон нису прекршили ни новинари који су пре објављивања материјал пажљиво редиговали", оценио је генерални секретар Међународне федерације новинара.
Вајт је додао да ће случај Викиликса "свакако променити релацију између влада и грађана, као и домет права на информације у поседу влада".
Оснивач Викиликса Џулијан Асанж ухапшен је јутрос у једној лондонској полицијској станици, на основу Интерполове потернице, издате по захтеву Шведске која га терети за сексуално напаствовање и силовање две жене у августу ове године. Шведска тражи његово изручење.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


