Среда, 17.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Трећи почетак

Трећи почетак
"МБ Луцел" у Лучанима Фото Г. Оташевић

ЛУЧАНИ – Предузетник из Краљева Славољуб Гајић (50) купио је јуче у Лучанима фабрику "МБ Луцел" по цени од осам милиона динара, уз обавезе да производњу обнови на висини од 3.600 тона годишње и упосли 80 радника. Реактор за карбоксиметилцелулозу (КМЦ), или луцел, не ради већ седам и по година, од бомбардовања, али је ово већ други пут да у међувремену, због занимљивог производног програма, предузеће налази купца.

– Одмах ћу започети два посла. Један је регистрација новог предузећа, вероватно ће се звати "МБ Луцел", док је други поправка фабричке зграде, оштећене у бомбардовању. Имам рок од 500 дана за обнову производње, због чега ћу овде уложити милион и по евра – рекао нам је Гајић јуче у Лучанима, на потписивању купопродајног уговора.

Предузеће "Милан Благојевић Хемија" је пре две деценије поред старог погона за КМЦ (потпуно уништен у бомбардовању) саградило нову фабрику са истим програмом, чији је производ извожен у многе земље. КМЦ је дериват целулозе са широком применом, у производњи детерџената, нафтној, прехрамбеној, фармацеутској, текстилној индустрији, ливарству, грађевинарству, и отуда је фабрика, иако делом у рушевинама, једном већ имала купца.

Наиме, сву имовину "Луцела" 30. маја 2003. године купила је корпорација "Целулоза етерс" из руског града Владимира по цени од 500.000 динара. Купци су се уговором обавезали да у року од 550 дана подигну производњу на најмање 3.600 тона годишње и преузели свих 102 радника. Али, Руси се више нису појавили у Лучанима, алаливши уплату од пола милиона динара. Њихова држава забранила им је изношење капитала из земље, уговор о куповини раскинут је пред судом у Чачку, а наше Министарство за рад исплатило је отпремнине запосленима у "Луцелу".

У лучанској фабрици остала је екипа од четворо бивших запослених с циљем да некако пронађу новог купца и заинтересују за улагање. Тај радни тим недавно је припремио поновну продају и на конкурс се јавило пет могућних купаца од којих су двојица, из Мексика и Италије, били спремни да пазаре само опрему. После рачунског бодовања, утврђено је да најповољнија понуда, која је и прихваћена, долази из Краљева, од Славољуба Гајића, власника тамошњег предузећа "Валве профил".

Помало необичан је пут којим је он стигао до овог посла.

– Као дугогодишњи читалац "Политике", још од студентских дана, прочитао сам у неком од јунских бројева текст о "Луцелу", и одустајању Руса. Напис ми се веома допао и почео сам да прикупљам информације о овој фабрици што се, ево, завршило куповином – каже Гајић.

Његово краљевачко предузеће производи алуминијумске и ПВЦ конструкције, има 132 радника, међу њима 12 инжењера. Гајић је и сувласник фирме "Мастерс техник" у истом граду, која производи брусне плоче.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.