Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Од јануара превоз скупљи 20 одсто

Од јануара превоз скупљи 20 одсто

Дуго је цена јавног градског превоза одолевала поскупљењима, али ће 1. јануара 2011. године бити увећана готово 20 одсто. Школарци и студенти ће превоз плаћати у просеку 10 одсто више. Путници ће од нове године за појединачну карту, за прву зону, уместо садашња 42 динара, морати да издвоје 50 динара на киоску, док ће је у возилу ГСП-а уместо 80, плаћати 100 динара.

Ценовник који ће од првог дана 2011. године престати да важи на снази је био од 1. фебруара 2009. Тада је Градска управа, уз сагласност Владе Србије, одобрила поскупљење услуга ГСП-а у просеку 30 одсто. С обзиром на то да је у протекла 23 месеца раскорак између економске цене и цене коју су плаћали грађани прогресивно растао, разлика је покривана из градског буџета, а увођене су и различите олакшице.

Градска управа прво је одлучила да пензионери из Београда, старији од 65 година, не плаћају карту. Та погодност се односила на нешто мање од 60.000 суграђана. После иницијативе „Политике”, ова мера је обухватила све путнике ГСП-а старије од 65 година, са пребивалиштем на подручју престонице. Недуго затим, корисницима „БГ воза” омогућено је да се са претплатном маркицом ГСП-а превозе од Новог Београда до Панчевачког моста.

Традиционално, највећа расходна ставка у градском буџету је дотација ГСП-у и приватним превозницима. Они су последње две године добијали нешто више од пет милијарди динара годишње, али та сума, због слабљења динара, није исто вредна крајем ове и почетком 2009. године. У међувремену је повећана цена моторних уља, резервних делова и нарочито горива, које је у последње две године поскупело 40 одсто. На основу ових параметара, поскупљење јавног превоза би требало да буде најмање 60 одсто, али су се у граду одлучили да ценовник коригују за трећину те пројекције.

Како је наведено у саопштењу Градске управе, имајући у виду тренутну материјалну ситуацију, град се определио да цене повећа до нивоа који гарантује редован број возила на улицама Београда.

Д. Спаловић

------------------------------------------

Од данас маркице за јануар

Продаја јануарских претплатних маркица за превоз почиње данас. До 6. јануара могу се купити на продајним местима: Душанова, Зелени венац (Бранкова бб), Делиградска 10, Трг Републике, Земун пошта, Баново брдо, Цветкова пијаца, Коњарник, Блок 45, Омладински стадион, Карабурма, Југ Богданова (Југ Богданова бб), Похорска, Скендербегова бб (Главна капија ГСП-а), Црвени крст, Бањица, Видиковац, Браће Јерковић, Студентски град, Миријево II, Миљаковац, Земун кеј, Медаковић, Трошарина, Железничка станица и Студентски трг. Продајна места отворена су радним данима од 7 до 19, а суботом од 8 до 14 часова.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.