Гласање само у српским срединама
КОСОВСКА МИТРОВИЦА – Прво да гласа на уставном референдуму 28. и 29. октобра имаће на Косову и Метохији више од 95.000 Срба, закључује се на основу бирачких спискова са претходних избора у протеклих седам година. По речима Милене Јакшић, координатора Цесида за Косово и Метохију, која је пратила раније председничке изборе и парламентарне изборе у покрајини, српско бирачко тело је имало 95.000 – 98.000 бирача.
Бирачких места је било 268, а отварана су у скоро свим српским срединама. Број бирача (Срба) био је веома различит на бирачким местима и кретао се од 30 до две хиљаде. Излазност је најчешће била око 30 одсто, а највећа излазност забележена је на парламентарним изборима децембра 2003. године када је гласало 48,96 одсто грађана. Албанци су своје бирачко право остваривали, како каже Јакшићева, до 2003. године у појединим "мешовитим срединама", а касније их је "неколико стотина било уписано у бирачке спискове у северној Косовској Митровици".
По речима Милене Јакшић, Цесид се нада да ће и ове године пратити референдум, с обзиром на то да су поднели захтев Републичкој изборној комисији. Иначе, од 2000. до 2004. године ова невладина организација имала је око 300 посматрача, укључујући и мобилне тимове који су покривали све српске средине. Проблема са Албанцима није било, а пратњу и обезбеђење Унмика имали су само када су одржани избори за Скупштину Косова, у новембру 2001. године, као и у време одржавања локалних избора годину дана касније.
Представници Срба са Космета су, иначе, поздравили усвајање Предлога устава у Народној скупштини Србије, а референдумска кампања, може се рећи, започела је у понедељак, на протестном скупу у северном делу Косовске Митровице када је Марко Јакшић, високи функционер ДСС-а, позвао грађане, и Србе и Албанце, да гласају за нови устав.
Горан Богдановић, председник Покрајинског одбора Демократске странке, каже да је ово "европски устав који ће омогућити бржи улазак Србије у Европску унију, али и начин да се Косово и Метохија третирају на другачији начин". Како каже, та странка ускоро креће у референдумску кампању и обићи ће Србе у свим срединама. Он сматра да ће излазност бити чак "стопроцентна", имајући у виду да се устав доноси у кључном тренутку за ову покрајину.
Ранђел Нојкић, члан Српске листе за Косово и Метохију и председник Покрајинског одбора СПО-а, сматра да "устав неће ништа значајније променити у тренутку када се решава будући статус покрајине, али може да има користи у даљој будућности јер ће допринети процесу интеграције Србије у Европу". Он мисли да за кампањом чак нема ни потребе јер је убеђен да ће и без ње Срби "масовно гласати 28. и 29. октобра". Међутим, он критикује одлуку државног врха што у гласачки процес није укључила и албанску националну заједницу која ће, како наводи, имати касније "адут и изговор да они нису део Србије, ни територије која је под окриљем Србије".
Члан СНВ-а Косова и Метохије Рада Трајковић такође каже да је грешка што Албанаца неће бити на гласачким местима јер "има оних који би свој глас дали за Србију", а најбоље решење би, по њеном мишљењу, било "да се гласање међу Албанцима спроведе путем електронске или обичне поште".Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


