Понедељак, 29.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Приватизација без отказа

Приватизација без отказа
Драган Томић у обиласку новог погона тапетарије (Фото А. Давинић)

ВРАЊЕ – Кад су у врањском "Симпу" увидели да не иде како ваља, лек су потражили у променама. Крајем прошле године одлучили су се за нови производни програм, који је у 2005. добро прихваћен на страним тржиштима. Нов "Симпов" намештај се одлично продавао и у земљи. Новине су уведене и у пословној политици. Ускратили су сарадњу несолидним партнерима који су претеривали с ценама, или нису поштовали рокове плаћања. Резултати нису изостали. Већ у овој години учинак продаје највећег српског произвођача намештаја биће за 30 одсто већи него претходне.

Драган Томић, председник "Симпа", каже да ће започете промене бити настављене, како би компанија у пуној снази наставила тржишну трку са конкурентима на страном и домаћем терену.

– Још не можемо да се хвалимо текућом ликвидношћу, јер су недаће из прошлости, односно распад Југославије, оставиле дубоке трагове – каже Драган Томић. –  Али, програм консолидације већ даје добре резултате. Он подразумева и продају наших зависних предузећа, али само под једним условом: да купац  не отпушта запослене, већ  да отвара нова радна места. Јер, "Симпо" је од постанка тежио оптималном запошљавању, уз истовремено стварање услова да се број запослених стално повећава. Процењујемо да ће у рукама доброг газде, који ће повећавати пласман, бити и новог запошљавања.

Председник "Симпа" истиче да ова компанија већ има примере "пожељне приватизације". 

– Готово у свим нашим приватизованим предузећима повећан је број запослених. Најбољи пример је "Комо" који је са 63 радника продат партнеру из Италије. Сада ово предузеће са иностраним менаџментом има 300 запослених. "Кока-Кола" је у "Власинској роси" такође проширила капацитете. Отворила је још једну нову линију и запослила нове раднике. Слично је и у фабрици кожних гарнитура "Лагадо" у Бујановцу, где је такође повећан број запослених. Дакле, ни у једној од наших приватизованих фабрика није било отпуштања, већ само – новог запошљавања.

Муке с ликвидношћу нису дозвољавале да се у "Симповим" фабрикама капацитети оптимално користе, као и да се остварују максимални економски резултати. Драган Томић тврди да се "новом приватизацијом, која ће трајати, решава и тај проблем, али не на штету радника, нити на штету економије".

–  Процес унапређивања квалитета пословања спроводићемо полако али сигурно – указује Томић. – Да се свакој фабрици омогући да опстане и напредује, а не да "удари кључ у браву" и да радници остану без посла. Знам да се поборници економског неолиберализма међу мојим колегама неће сложити са оваквим начином размишљања. Јер, ми не заборављамо на профит, нити смо икада били без профита, али "у служби" отварања нових радних места у овом сиромашном крају. Отворити радно место, па га потом угасити зато што се не послује позитивно, није никаква мудрост. Време је потврдило да су "Симпова" улагања била економски оправдана. Све што смо засадили има шансе да траје и да даје све више нових плодова.

"Симпо" је недавно отворио нову фабрику кондиторских производа. Ускоро ће у Бујановцу прорадити и најсавременија фабрика пухина, грађена са партнером из Француске. Проширен је и погон за производњу кожних гарнитура у којој је посао добило осамдесет људи. Тако "Симпо" на свој начин решава невоље с краја прошлог века, опстајући као лидер у производњи намештаја у овом региону. Враћа се и на тржиште скандинавских земаља, где царује чувена "Икеа", али и Немачке, Француске, Италије, САД, Канаде и других земаља. Не одустаје ни од тржишта бивших југословенских република.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.