Понедељак, 20.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Тихи протест у кафићима

Тихи протест у кафићима
Гостима у кафићима јуче није недостајала музика, тврде угоститељи Фото Д. Јевремовић

Музика је јуче утихнула у више хиљада угоститељских објеката у 42 града широм Србије. Искључивање музике знак је протеста због високих накнада које угоститељима за ауторска права и коришћење фонограма наплаћују Сокој и Организација произвођача фонограма Србије (ОФПС). Први подаци из Уније послодаваца Србије говоре да је већина угоститељских објеката у ширем центру Београда угасио јуче музику. Исто је учињено и у око 80 одсто кафића у Зрењанину, приближно 1.300 објеката у Новом Саду. Круг оних који су почели с протестним гашењем музике проширио се, каже Драгољуб Рајић, портпарол Уније послодаваца Србије.

– Око 60 одсто транспортних предузећа угасило је музику у својим аутобусима јер ови намети оптерећују и њих, а у акцији су учествовали велики тржни центри и велике трговачке компаније. Следећи корак нам је да организујемо заједнички састанак трговаца, угоститеља, представника транспортних предузећа и договоримо се о наредним корацима. Они ће свакако бити усмерени на институције које су дозволиле самовољно понашање двеју организација за заштиту ауторских права и кршење закона – истиче Рајић.

Ненад Даниловић, власник кафића у центру престонице, прокоментарисао је да јучерашња акција није никакав вид грађанске непослушности, већ је проистекла из тога што су угоститељи сатерани у ћошак и приморани на такве потезе. Он каже да му је немогуће да се избори са свим накнадама. Радује га, ипак, што су посетиоци кафића имали разумевања за „протестну тишину” у угоститељским објектима.

– Људи су тај наш потез потпуно разумели, никоме није сметало што неће слушати музику у кафићу. Нико не спори обавезу плаћања накнада за ауторска права, свесни смо важности те накнаде, али ми ово што раде Сокој и ОФПС доживљавамо као „рекет”. Они наплаћују колико им треба, до доношења новог Закона о ауторским и сродним правима, сами су одређивали висину тарифе, а при том нису испунили наш захтев да учине доступним репертоар аутора које они штите, како бисмо могли да знамо за шта плаћамо – наводи Даниловић.

Тихо је било и у угоститељским објектима у Бачкој Паланци. Претходних дана, Опште удружење предузетника из овог града обавештавало их је да ће се одржати акција гашења музике у локалима. Секретар овог удружења, Милутин Марчета, истиче да се већина угоститеља одазвала њиховом позиву и прикључила „тихом протесту”.

– Економска криза још више нас је притисла, многи локали, нарочито у мањим срединама, угашени су и ситуација на терену много је другачија од представе коју о њој имају људи из Београда – истиче Марчета.

И становници Бачке Паланке подржали су своје угоститеље, а посета је јуче била уобичајена, без обзира на тишину.

Против „самовоље” Сокоја и ОФПС-а у понедељак се огласило још једно струковно удружење: Асоцијација независних електронских медија (АНЕМ), саопштењем у којем тврде да су две организације за заштиту колективних ауторских права без основа и без упозорења покренуле десетине судских поступака против медија. У Сокоју кажу да њихова служба редовно телефонским путем и електронском поштом контактира с медијима као корисницима. „Служба Сокоја најмање два пута годишње шаље корисницима опомене за неплаћене рачуне, увек је спремна на потписивање споразума, а по одлуци Управног одбора пружена је и могућност корисницима плаћања на рате”, пише у одговору ове организације нашем листу. АНЕМ је у свом саопштењу навео и да је ОФПС иницирао судске поступке против десетине директора радио станица у Србији, и да је „парадоксалан” њихов приговор да емитери не шаљу кошуљице у одговарајућем формату њиховог обрасца објављеног на сајту ОФПС-а, јер је према тренутно важећој тарифи „прописано да је достављање кошуљица по обрасцима ОФПС само један од алтернативно предвиђених начина на који се оне могу достављати, али никако не и једини”. У ОФПС-у, међутим, јуче се нису могле добити никакве изјаве.

Јелена Чалија

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.