Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Енигма најближих сродника

Читајући у "Политици" (10. октобар) текст лидера "српске листе" у Црној Гори Андрије Мандића, стекао сам утисак да полемише са самим собом. У наслову текста господин Мандић каже да неће мањински статус за Србе у Црној Гори. СНС, само неколико месеци пре тога, саопштава да је њихова матична држава Србија и да они за себе траже мањинску заштиту. Протагонисти ове политике су у полемици с Народном странком ту тезу разрађивали уз постављање питања: "Зашто да не" (ауторски текст Желидрага Никчевића у листу ДАН).

Најфлагрантнији доказ за такву њихову намеру јесте петиција Влади Србије, коју су прикупљали кроз Црну Гору, са захтевом за доделу држављанства Србије за Србе у Црној Гори. Мандић пре референдума склапа стратешко партнерство са Г-17 плус, која се залагала за независну Србију, и чији високи функционери (Чедомир Антић) својим ставовима подупиру тезу да су Срби у Црној Гори национална мањина. Само захваљујући Влади Србије, која је одбила да за евентуалну доделу држављанства Србије прихвати као услов српску националну припадност, наш статус у Црној Гори није и званично сведен на статус националне мањине.

Ових дана, из СНС-а стиже предлог о званичном језику у Црној Гори. То више није српски, већ језик "којим говоре Црногорци, Срби, Бошњаци и Хрвати"! Исти предлог има и Јеврем Брковић у заглављу свог листа ЦКЛ.

Неколико месеци раније СНС предлаже за Србе у Црној Гори статус Албанаца у Македонији. Залажу се и за стварање културно-просветне аутономије Срба у Црној Гори. Предлажу и дводомни парламент, подржавајући предлог Ферхата Диноше и његове Демократске уније Албанаца.

Последњи предлог стиже ових дана, када СНС предлаже белгијски модел о два државотворна народа. Ако се између Срба и Црногораца (један те исти народ који су комунисти вештачки поделили у две нације – пописом из 1909. Срба је било 95 одсто, а из 1946. свега један проценат) нађе једна разлика, слична разликама између Валонаца и Фламанаца, државотворних народа краљевине Белгије, који су раније и ратовали између себе а говоре различитим језицима, онда је Мандић нашао срећно решење.

Ова Мандићева теза се у потпуности уклапа у тезу дукљанских етно-генетичара, који су на недавном квазинаучном скупу на Цетињу устврдили да су Срби и Црногорци потпуно генетски различити народи.

Узгред, "српска листа" не представља Србе у Црној Гори, како неаргументовано тврде. Ако би то било тако, онда нас у Црној Гори нема 33 одсто већ 14, колико је та листа освојила на изборима (листа Народне странке 13 процената). Та теза доводи у питање статус 45 одсто грађана у Црној Гори, који су на референдуму гласали за заједничку државу са Србијом. То чини више од 80 одсто православног народа у Црној Гори. Процентуална заступљеност по националном кључу, коју форсирају присталице ове листе, важи само за националне мањине, а не и државотворне народе. Таквом понудом, они посебно угрожавају статус СПЦ, а у исто време за једну насилничку секту почињу користити термин "канонски непризната црногорска црква"!

Подсећам да је "српска листа", током референдума, у који је једва наговорена да уђе, углавном статирала или правила опструкције, припремајући се за улогу у независној Црној Гори. "Српска листа" је искључиви кривац што је разбијена опозиција, а Ђукановић је, захваљујући тој чињеници, освојио апсолутну власт.

Ко заправо представља "српску листу"? Без изузетка, од Мандића до Момира Булатовића, по сопственом признању националног Црногорца и православног атеисте, то су подржаваоци политике бившег режима у Србији, и чланови тадашње јуловске владе. То је и био разлог њиховог присуства на сахрани Слободана Милошевића. Међутим, добар део њих, када је у Србији срушен бивши режим, прешао је на Коштуничину страну и привремено напустио Милошевића. Наравно, наставили су да обављају своје министарске послове у тадашњој југословенској влади.

Кад бих се сложио с Мандићевим ставом да се "двоструки идентитет традиционалних Црногораца на последњем попису распао", пружио бих подршку дукљанској доктрини. Уосталом, многима од ових идеолога најближи сродници су у националном смислу Црногорци. Тврдња да рођени брат и сестра не припадају истом народу, ма како се изјашњавали, не спада у домен политике већ неких других дисциплина.

Ако бих у то поверовао, онда бих морао признати да су Његош и Св. Петар Цетињски били у заблуди. Морао бих признати да Црна Гора није више српска држава и да не говорим српским језиком. Укратко, морао бих се сложити са дукљанском тезом да "Његоша и Св. Петра треба на хируршки сто" (Јован Николаидис – дукљанин из Улциња).

Између протагониста дукљанске идеологије, и друге стране те медаље, "српске листе", ја се опредељујем за Његоша и Св. Петра Цетињског. Баш зато што сам Србин из старе Црне Горе, и председник једне од најстаријих српских странака, која ових дана навршава 100 година од свог настанка.

 Председник Народне странке
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.