Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Импулсивна куповина постала луксуз

Куповина се строго планира и све више се купује на снижењима, показују подаци агенције ГФК
Импулсивна куповина постала луксуз
(Фото Д. Ћирков)

Потрошачи у Србији у току протекле године пазарили су више него икада робу на снижењима. Многи су престали да одлазе у хипермаркете, вратили се мањим продавницама у комшилукуи куповали знатно мање него претходних година, показују подаци ГФК агенције за маркетиншка истраживања.

Јована Дукић, менаџер истраживања робе широке потрошње у овој агенцији, истакла је да је 16 одсто потрошача престало да одлази у велике куповине, а да 30 одсто купаца више не може да приушти импулсивну куповину.

– То значи да пазаре искључиво плански, а занимљиво је да великом куповином испитаници сматрају ону у којој потроше свега око 4.000 динара. Многи чак и куповину планирају у складу са снижењима, све више се купује на одложено, па је број чекова увећан 30 одсто, са 600.000 на више од 800.000 – објаснила је Дукић.

Александар Синђелић, директор панела домаћинства у агенцији ГФК, каже да широк асортиман више није конкурентска предност трговаца.

– Сада је то место становања, па иако се већ годинама смањује број малих радњи, у последње три године тај тренд успорен. Може се рећи да је чак понегде дошло и до ренесансе малих продавница – истакао је Синђелић.

У агенцији ГФК процењују и да је чак 80 процената потрошача барем једном купило неку трговачку марку. Ти артикли и даље су занимљиви купцима, али због све мање разлике у ценама од производа познатих произвођача, њихов развој је стао. Грађани су најпре експериментисали, па бирали између „к плуса” у „Идеи”, „премије” и „фаволе” у „Делта максију” или бренда „меркатор” у „Меркатору С”. Сада су углавном изабрали, па раста продаје готово и да нема, процењују у ГФК.

И док владе и компаније троше новац и труде се да оживе економију, потрошачи сами смишљају и примењују стратегије, проценио је Томас Красни, генерални директор за централну и источну Европу у ГФК.

– Потрошачи се осећају сигурније него у току 2009. године, али се понашају подједнако опрезно и не улазе у велику потрошњу. Већина и даље реже трошкове – рекао је Красни.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.