У Косјерићу се лакше дише
Косјерић – Милион евра је у прошлој години „Титан цементара“ уложила у заштиту животне средине у Косјерићу. Безмало још толико инвестирано је у подршку локалној заједници и безбедност здравља на раду. Тако је вредност укупних улагања ове компаније у пројекте који доприносе заштити животне средине у периоду од 2002. године, кад је грчки „Титан“ постао власник ове цементаре, до краја 2010. године достигла 15 милиона евра.
То је на јучерашњој конференцији за новинаре у Косјерићу изнео Мирослав Глигоријевић, генерални директор „Титан цементаре Косјерић“.
– И у наредном периоду наш приоритет остају инвестиције и сарадња са локалном заједницом. Наставићемо да стварамо безбедно радно окружење и да улажемо у заштиту животне средине, да смањујемо емисије у ваздух и воду, а употребу фосилних горива заменимо горивима произведеним из безопасног комуналног и амбалажног отпада – рекао је Глигоријевић.
Током прошле године ова цементара је пола милиона евра инвестирала у постројење за пречишћавање санитарних индустријских и атмосферских отпадних вода, док је 550.000 евра уложено у силос за складиштење и транспорт летећег пепела, као и затворено складиште пиритне изгоретине. Усвојена је политика заштите животне средине и сертификован систем о томе у складу са стандардом ИСО 14001. Посебна пажња поклоњена је безбедности запослених на раду, тако да је реализовано више од 6.000 сати масовних обука. Захваљујући поштовању правила безбедности од фебруара прошле године у фабрици није забележена ниједна повреда са изгубљеним данима, казао је директор Глигоријевић па наставио:
– У локалну заједницу компанија је у минулој години инвестирала 750.000 евра, од чега је 85 одсто уложено у општински буџет, а остатак дониран спортским клубовима, школама, култури и другим јавним активностима. Тако укупна подршка „Титан цементаре“ локалној заједници у периоду од 2002. до 2010. године износи готово десет милиона евра.
На овој конференцији за новинаре Тихомир Поповић из Агенције за заштиту животне средине представио је активности на успостављању аутоматског система везаног за мониторинг квалитета ваздуха у Србији, који је са укупно 31 станицом (међу којима је и она у Косјерићу) пуштен у рад децембра прошле године. Он је поздравио улагања цементаре у здравију околину наглашавајући значај што је, захваљујући тим инвестицијама, емисија прашине из те фабрике овде смањена знатно испод законски дозвољене границе и што су „бели кровови“ косјерићких кућа постали прошлост. У Косјерићу, додао је Поповић, станица је ове зиме регистровала вишак штетних честица у ваздуху, али је то због дима из локалних ложишта.
Б. Пејовић
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.