Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Опроштај уз Пети Смит

Опроштај уз Пети Смит
Пети Смит (Фото АП)

У легендарном њујоршком клубу CBGB прошлог викенда одржан је последњи концерт, будући да ово чувено место престаје да постоји 31. октобра и одлази у историју. Музичарки Пети Смит припала је част да буде последњи уметник који је походио сцену овог клуба.
Последње ноте одзвањале су у тамним и масним зидовима CBGB-ја који је обележио свој крај после 33 године постојања. Пети Смит је затворила врата овог клуба у недељу увече, пошто власник земљишта "Bowery Residents", њујоршка адвокатска фирма, не дозвољава да на том месту убудуће постоји овај клуб.
Стотине музичких фанова попунили су до последњег места клуб на Менхетну, који се сматра домом панка, док су се репортери тискали испред, извештава за "Асошиејтид прес" Џек Којл.

Легендарни клуб основао је Хили Кристал 1973. године. Ово место је промовисало рокенрол и постало епицентар панк покрета. Управо у њему каријере су започели "Рамонси", "Телевижн", "Токинг хедс", "Блонди", "Соник јут"… Иако су звездани дани овог клуба одавно прошли, CBGB је остао симбол њујоршке музичке сцене. Са капацитетом од свега 300 људи то је било место где се славила слобода музичке различитости.

Адвокатска фирма која је власник земљишта на Менхетну није желела да продужи уговор власнику клуба који је истекао у августу прошле године. Ова одлука изазвала је протесте и негодовања јавности протеклих 12 месеци. Међутим, Кристал је недавно "дигао руке" од борбе. Те вечери је рекао да је разочаран одлуком градоначелника Њујорка Мајкла Блумберга да не спаси култно место. Најавио је могућност пресељења клуба у Лас Вегас.

Пети Смит је окупљеним новинарима признала да је то веома емотиван тренутак за њу и прокоментарисала: "CBGB је стање ума. Има толико клинаца широм света који су пуни нових идеја. Они ће направити своја места". Приметила је и да се CBGB затвара после 33 године постојања, колико је имао Исус када је напустио овај свет!

Чувеној Њујорчанки се у другом делу наступа придружио басиста "Ред хот чили пеперса" Флиа, који је те вечери прославио 44. рођендан. Присутни у клубу усхићено су му скандирали: "Срећан рођендан", преноси атмосферу Којл за "Асошиејтид прес".

Концерт је био подсећање на славне дане клуба. Смитова је, између осталог, певала "My Generation" групе "Ху" и "Gimme Shelter" "Ролингстонса", песме симболичних наслова. Публика је одала почаст једном од бендова који су нераскидиво били повезани са клубом – "Рамонсима", узвикујући стихове "Hey ho, let`s Go!" из песме "Blitzkrieg bop". У последњој, тихој песми, Пети Смит је побројала многе музичаре који су умрли протеклих година, а каријеру су започели у овом клубу. Врхунац вечери био је када је пратећи бенд засвирао панк класик "Gloria". Цео клуб се орио, а публика је, држећи песнице високо у ваздуху, отпоздравила химни "Рамонса" и CBGB-ја!

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.