Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Oproštaj uz Peti Smit

Oproštaj uz Peti Smit
Пети Смит (Фото АП)

U legendarnom njujorškom klubu CBGB prošlog vikenda održan je poslednji koncert, budući da ovo čuveno mesto prestaje da postoji 31. oktobra i odlazi u istoriju. Muzičarki Peti Smit pripala je čast da bude poslednji umetnik koji je pohodio scenu ovog kluba.
Poslednje note odzvanjale su u tamnim i masnim zidovima CBGB-ja koji je obeležio svoj kraj posle 33 godine postojanja. Peti Smit je zatvorila vrata ovog kluba u nedelju uveče, pošto vlasnik zemljišta "Bowery Residents", njujorška advokatska firma, ne dozvoljava da na tom mestu ubuduće postoji ovaj klub.
Stotine muzičkih fanova popunili su do poslednjeg mesta klub na Menhetnu, koji se smatra domom panka, dok su se reporteri tiskali ispred, izveštava za "Asošiejtid pres" Džek Kojl.

Legendarni klub osnovao je Hili Kristal 1973. godine. Ovo mesto je promovisalo rokenrol i postalo epicentar pank pokreta. Upravo u njemu karijere su započeli "Ramonsi", "Televižn", "Toking heds", "Blondi", "Sonik jut"… Iako su zvezdani dani ovog kluba odavno prošli, CBGB je ostao simbol njujorške muzičke scene. Sa kapacitetom od svega 300 ljudi to je bilo mesto gde se slavila sloboda muzičke različitosti.

Advokatska firma koja je vlasnik zemljišta na Menhetnu nije želela da produži ugovor vlasniku kluba koji je istekao u avgustu prošle godine. Ova odluka izazvala je proteste i negodovanja javnosti proteklih 12 meseci. Međutim, Kristal je nedavno "digao ruke" od borbe. Te večeri je rekao da je razočaran odlukom gradonačelnika Njujorka Majkla Blumberga da ne spasi kultno mesto. Najavio je mogućnost preseljenja kluba u Las Vegas.

Peti Smit je okupljenim novinarima priznala da je to veoma emotivan trenutak za nju i prokomentarisala: "CBGB je stanje uma. Ima toliko klinaca širom sveta koji su puni novih ideja. Oni će napraviti svoja mesta". Primetila je i da se CBGB zatvara posle 33 godine postojanja, koliko je imao Isus kada je napustio ovaj svet!

Čuvenoj Njujorčanki se u drugom delu nastupa pridružio basista "Red hot čili pepersa" Flia, koji je te večeri proslavio 44. rođendan. Prisutni u klubu ushićeno su mu skandirali: "Srećan rođendan", prenosi atmosferu Kojl za "Asošiejtid pres".

Koncert je bio podsećanje na slavne dane kluba. Smitova je, između ostalog, pevala "My Generation" grupe "Hu" i "Gimme Shelter" "Rolingstonsa", pesme simboličnih naslova. Publika je odala počast jednom od bendova koji su neraskidivo bili povezani sa klubom – "Ramonsima", uzvikujući stihove "Hey ho, let`s Go!" iz pesme "Blitzkrieg bop". U poslednjoj, tihoj pesmi, Peti Smit je pobrojala mnoge muzičare koji su umrli proteklih godina, a karijeru su započeli u ovom klubu. Vrhunac večeri bio je kada je prateći bend zasvirao pank klasik "Gloria". Ceo klub se orio, a publika je, držeći pesnice visoko u vazduhu, otpozdravila himni "Ramonsa" i CBGB-ja!

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.