Недеља, 21.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Тужба због медведа

Тужба због медведа
Куда ће они ако остану без дома

Удружење компанија Аљаске које послују са нафтом и гасом (АОГА) тужило је америчку владу суду због одлуке да готово 500.000 квадратних километара територије на Аљасци прогласи стаништем белих медведа.

У Удружењу тврде да је територија проглашена за станиште превелика и да ће их одлука савезне владе коштати више десетина милиона долара. „То је територија већа од територије 48 од 50 држава (САД) и премашује површину Калифорније за готово 65.000 квадратних километара”, истакли су адвокати Удружења компанија са Аљаске у тужби.

Они, такође, наводе да је то највећа област проглашена за станиште у историји примене Акта о угроженим врстама, као и да белих медведа који се штите има доста – од 20.000 до 25.000 животиња у 19 субпопулација.

АОГА наглашава да не постоје докази који би указали на смањење глобалне популације поларних медведа.

Међутим, стручњаци за поларне медведе из Међународне уније за заштиту природе утврдили су да у осам од 19 субпопулација тих животиња у свету број јединки опада, укључујући у оба станишта на Аљасци.

Проглашење неке области за станиште заштићених врста не подразумева аутоматску блокаду свих радова на том подручју већ значи да ће се на савезном нивоу одлучивати да ли ће потенцијални радови угрозити у већој мери врсте које ту живе.

АОГА сматра да су савезне агенције потцениле економске ефекте проглашења територије на Аљасци стаништем белих медведа и да ће их то коштати милионе, можда и милијарде долара.

Директор Удружења Мерлин Крокет казао је да ће одлука савезне владе за последицу имати кашњење пројеката, додатне консултације и скупе парнице. „На једну страну треба ставити користи од заштите врсте а на другу економску штету искључења те области из пословања па видети шта ће превагнути”, закључује у тужби АОГА.

То удружење представља 15 компанија које покривају готово укупно истраживање нафте и гаса, производњу, рафинисање и трговину тим енергентима на Аљасци.

Бета

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.