Антивладини протести у 15 градова у Хрватској
У 15 градова Хрватске и данас ће бити одржани антивладини протести, а у Загребу се, према најавама организатора, очекује један од највећих скупова организованих преко друштвене мреже Фејсбук.
Због демонстранција, али и вечерашњег фудбалског дербија у Загребу, загребачка полиција затражила је помоћ од других полицијских станица, па се у граду очекује више од 1.000 полицајаца.
Протест у главном граду Хрватске почиње у 18 часова на Цветном тргу, одакле креће већ уобичајена протестна шетња централним градским улицама.
Пет хрватских синдиката позвало је своје чланове да се придруже протесту који је протекле седмице забележио мањи одзив грађана.
Полиција је суботу прогласила даном ризика, будући да се у Загребу вечерас одржава и дерби фудбалских клубова Динамо и Хајдук.
Навијачи загребачког Динама Бед блу бојз (БББ) бојкотују утакмице клуба, па ће се и они око 19 часова окупити на Цветном тргу одакле ће се упутити у кафиће у центру града у којима ће пратити утакмицу.
БББ су најавили да неће организовано учествовати у протестима „фејсбуковаца”, а у Загреб стиже и неколико хиљада навијача Хајдука из Сплита.
Крајем прошлог месеца у центру Загреба дошло је до сукоба више стотина демонстраната и полиције када се „фејсбуковцима” који су кренули према седишту владе придружила и група БББ.
Биланс тих нереда је 65 приведених и 50 повређених, од којих 30 полицајаца.
Иако су најављивали да ће у суботу тракторима доћи у Загреб, сељаци из Вуковарско-сремске жупаније, који протестују више дана, од тога су одустали.
Сељаци ипак кренули тракторима ка Загребу
Хрватски пољопривредници с подручја Вировитице кренули су данас тракторима према Загребу након што министар пољопривреде Петар Чобанковић није дошао на очекиване преговоре.
Организатори протеста очекују да ће у Загреб доћи око 100 трактора, а још је неизвесно хоће ли им се придружити и сељаци из Вуковарско-сремске и Бродско-посавске жупаније.
Један од вођа протеста сељака у Вировитичко-подравској жупанији Звонко Пипић рекао је новинарима да ће, уколико им буде блокиран приступ Министарству пољопривреде, протествовати на једном од загребачких тргова - Тргу Француске Републике.
Иако су прво најавили долазак у Загреб, сељаци из вуковарско-сремске жупаније одустали су од те идеје јер су очекивали састанак с министром, а за сада се не зна хоће ли се и они предомислити будући да до сусрета с Петром Чобанковићем није дошло.
Пољопривредници у неколико жупанија блокирају поједине путеве већ десетак дана тражећи, између осталог, исплату подстицаја од 2.250 куна (нешто преко 300 евра) по хектару и цену плавог дизела до четири куне (око 50 евроценти).
Део сељачких удружења прекинуо је протест прошле седмице након што су с ресорним министром договорили испуњење дела захтева.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


