Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Поход „Слоге” на „Јуру”

Поход „Слоге” на „Јуру”
Напорно се ради, плате на време Фото С. Радовановић

Крагујевац – Иако у рачанској „Јури” тврде да је приликом отпуштања радника испоштована законска процедура, представници Удруженог синдиката Србије „Слога” сада најављују да ће „блокирати фабрику”, уколико отпуштени радници ускоро не буду враћени на посао. У надлежној Инспекцији рада у Крагујевцу, међутим, тврде да им се нико од запослених који су добили отказ, а по чијим су захтевима поступали, није пожалио да је био малтретиран на послу.

– Од шесторо отпуштених радника, нама се званичним захтевом за одлагање решења о отказу обратило њих четворо, али се нико није пожалио да је био злостављан у време радног односа, било физички, било психички. Сви су чланови синдикалне организације „Слога”, с тим што су се две раднице оградиле од изјава председника тог синдиката, наводећи да нису могле утицати на оно што ће рећи новинарима. Шта се дешавало мимо фабрике, после отказа, тиме се нисмо бавили, јер немамо законског оправдања да то чинимо – изјавила је за „Политику” инспекторка рада Катарина Пеулић.

Према речима наше саговорнице, Горан Милорадовић и Маријана Илић су добили отказ отказ због „повреде радне дисциплине”, односно „физичког насртаја на пословођу” и „самовољне промене смене”. Будући да су ови прекршаји утврђени актом послодавца, ово двоје радника није могло бити враћено на посао. Раднице Вера Петровић и Нева Обрадовић, које су отпуштене због „злоупотребе положаја и прекорачења овлашћења”, одлуком Инспекције рада упућена су на своја радна места, али је послодавац одбио да их прими натраг у фабрику.

– Није то ништа необично. И домаћи послодавци често исто поступају, а у таквим случајевима радницима не преостаје ништа друго него да се обрате суду. Суду могу да се обрате и бивши запослени за које Инспекција рада није донела решење о повратку на посао – објаснила је инспекторка Пеулић.

И док је Инспекција рада, практично, завршила свој посао у рачанској „Јури”, у синдикалној организација „Слога”, која окупља око 100 од укупно 1.500 запослених у овој јужнокорејској компанији, најављују радикализацију протеста.

– После скупа испред амбасаде у Београду, ми ћемо се, највероватније, одлучити за радикализацију протеста. То подразумева скору блокаду фабрике. До тога ће заиста доћи уколико сви наши чланови који су отпуштени не буду враћени на посао – изјавио је за наш лист потпредседник синдиката „Слога” Јован Ђурић, наводећи да се у Јури” и даље спроводи „терор над радницима”, али да „због претње отказом, они о томе не желе јавно да говоре”.

Прве протесте због „терора над радницима” синдикат „Слога” организовао је половином фебруара ове године. У телефонском разговору за „Политику”, координаторка кадровске службе у „Јури” Ивана Радовић тада је демантовала све оптужбе представника ове синдикалне организације, наглашавајући да приликом отпуштања радника компанија „није прекршила домаће законодавство”“.

– Оптужбе о малтретирању радника су толико бесмислене да их не вреди ни коментарисати. Компанија „Јура” ради по закону, а приликом отпуштања радника испоштовани су сви одговарајући прописи Републике Србије – изјавила је Радовићева за наш лист.

Јужнокорејска „Јура” стигла је у Рачу средином 2010. године, када је за око три милиона евра купила пропалу фабрику „Застава електро”. Уз субвенције државе од 4.500 евра за свако ново радно место, ова компанија је до сада запослила више од 1.500 радника.

„Сви запослени у нашој компанији, која има погоне широм света, раде напорно. Тако ће бити и у Рачи”, изјавио је директор рачанске фабрике Лукас Нам, приликом потписивања купопродајног уговора.

А поводом протеста и оптужби синдиката „Слога”, недавно се огласило и пословодство „Јуре”:

„Сви запослени имају иста права, исти третман, а нормативи српског законодавства се у потпуности поштују. Запослени редовно добијају плату, имају топли оброк, обезбеђен превоз до фабрике, а на време им се исплаћују и доприноси. Радно време је осам сати”, наведено је, између осталог, у саопштењу ове компаније.

Бране Карталовић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.