Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Фукушима“ пред затварањем

„Фукушима“ пред затварањем
Преглед у Јамагати Фото Ројтерс

Према извештајима агенција
Токио – Реактор у јапанској нуклеарној електрани „Фукушима“ показује знаке опоравка, изјавио је један јапански званичник, нагласивши, међутим, да ситуација тамо и даље остаје несигурна. Истовремено, Министарство здравља је издало саопштење по којем је због зрачења у широј околини Фукушиме, које је више од дозвољене норме, забрањена продаја непрерађеног млека.

Све је сигурније да ће нуклеарка оштећена у разорном земљотресу 11. марта бити и потпуно затворена. Такву могућност јуче је најавио главни секретар јапанске владе Јукио Едано. Он је рекао да влада мора да следи формалну процедуру и да не може да даје изјаве о судбини нуклеарке, али да је одговор на питање да ли „Фукушима“ може поново да ради јасан ако се објективно сагледа ситуација. „Пошто сам управо изнео своје објективно мишљење, претпостављам да схватате шта то значи“, казао је Едано на конференцији за новинаре, пренела је агенција Кјодо.

Ово је први пут да је владин званичник поменуо могућност затварања нуклеарке када буде успостављена контрола над њеним прегрејаним реакторима.

Инжењери су јуче успели да спроведу струју до реактора 2 који су у суботу успешно спојили с далеководом, а у реакторима 5 и 6 је успостављено стабилно стање.

У „Фукушими“ је јуче, после паузе од неколико сати, настављено и поливање прегрејаних реактора водом, а притисак у реактору 3, који је јуче почео да расте, касније је стабилизован.
Иначе, јуче је, девет дана након катастрофалног земљотреса и цунамија, из рушевина у јапанском граду Ишимаки, на североистоку земље, извучено двоје преживелих, јавила је јапанска ТВ станица НХК.

Извучени су једна 80-годишња старица и 16-годишњи младић, преноси Ројтерс. Они су веома слаби, али у свесном стању, јавила је јапанска ТВ.

О размерама трагедије у Јапану сведочи и то што су тајвански званичници саопштили да су јуче, у пасуљу увезеном из Земље излазећег сунца, откривени трагови радијације, али да је ниво сувише мали да би угрозио људско здравље.
То је први случај откривања трагова радијације у намирницама увезеним из Јапана, преноси агенција АП.

Како јавља агенција Кјодо, број људи чија су смрт или нестанак у Јапану потврђени, премашио је јуче број од 20.000. Агенција наводи и да би тај број могао бити и много већи. Званично је потврђена смрт 8.133 људи а 12.272 особе се воде као нестале.

Најгоре је погођена област префектуре Мијаги, с потврђених 4.882 мртвих. Шеф локалне полиције Наото Такеучи је јуче на ванредном састанку спасилачких екипа проценио, међутим, да ће број мртвих само у тој префектури достићи 15.000.

С. Р.
 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.