Опет дим у Фукушими
Према извештајима агенција
Токио – Црни дим издиже се изнад трећег блока хаварисане атомске централе „Фукушима”, а радници који раде на хлађењу реактора поново су евакуисани.
И док јер нови земљотрес јачине 4,7 степени Рихтера јуче погодио североисточни део Јапана, Међународна агенција за атомску енергију саопштила је да је на 20 километара од комплекса „Фукушима Даичи” забележена радијација која је 1.600 пута већа од нормалног нивоа.
Влада је раније наредила евакуацију у кругу полупречника 20 километара од нуклеарке и упозорила људе који живе на растојању између 20 и 30 километара од електране да остану у кућама.
Јавност страхује од повећаног нивоа радијације пошто је токијски Биро за воду саопштио да је ниво радиоактивног јода у узорцима воде у неким деловима престонице два пута већи од дозвољеног.
САД су у међувремену постале прва земља која је стопирала увоз хране из зоне радијације у Јапану. Америчка Управа за храну и лекове јуче је објавила да се забрањује увоз млека, поврћа и воћа из четири јапанске префектуре, преноси Ројтерс.
Директна штета коју су Јапану нанели катастрофални земљотрес и цунами могла би достићи 309 милијарди долара, што би била најскупља природна катастрофа на свету, проценила је јуче јапанска влада.
Ова процена покрива штету причињену путевима, зградама, фабрикама и другој инфраструктури и премашује штету од 100 милијарди долара коју је нанео земљотрес у Кобеу 1995, која је до сада била највећа.
У процењену суму нису укључени губици у економској активности због прекида испорука електричне струје или ширег утицаја кризе у атомској електрани „Фукушима”, преноси АП. Катастрофа је променила неке устаљене обичаје. Јапанци кремирају мртве, али нормални систем не може да изађе на крај са последицама земљотреса и цунамија од 11. марта, који су према досадашњем билансу однели више од 9.400 живота, док се 15.000 људи још воде као нестали, подсећа АФП.
С обзиром на то да су мртвачнице пренатрпане, а да крематоријуми не могу да одрже трку са бројем мртвих, јапанске власти су одлучиле да предузму драстичан корак сахрањивања у масовне гробнице као привремено решење и привремена почивалишта.
Десетине најједноставнијих сандука спуштене су јуче у масовну гробницу у Хигашимацушими на североистоку Јапана.
На јапанским погребима постоји мешавина религије и традиције, умрли лежи са главом окренутом ка северу због буђења, а затим следи церемонија у којој се пали тамјан, а свештеник пева будистичке „сутре”.
После кремације, породица узима остатке костију из пепела и додаје их присутнима, од једног до другог, а затим их ставља у урну која пре стављања у земљу стоји неколико седмица у кући на некој врсти олтара.
Према речима општинског званичника Хацухира Коноа, план за жртве цунамија је да њихови остаци буду ексхумирани када ситуација буде колико толико нормална и када породицама буде дозвољено да их кремирају по сопственим ритуалима. Није јасно да ли ће за то бити потребни месеци или читаве године.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


