Официрке без минића
Од нашег сталног дописника
Подгорица–Новим правилником Војске Црне Горе (ВЦГ) жене у униформама не смеју носити сукње изнад колена, шишке испод капе или шлема, али се смеју дискретно шминкати. Професионалним војницимаи официримабркови не смеју прелазити преко горње усне, а зулуфи могу бити само до пола уха. За разлику од професионалних војника, резервисти и цивили у војсци могу носити браду од недељу дана.
Нова правила службе недавно је донео министар одбране Боро Вучинић и она су ван снаге ставила Правилник Војске СЦГ, који је до сада важио у касарнама у Црној Гори.
У новом правилнику посебно се инсистира да црногорски војник мора увек бити уредан, обријан и подшишан „да праменови не падају на уши или крагну“а,у складу с црногорском традицијом, војнике могу красити краћи брци.
Занимљиво да је униформисаном војном лицу у ВЦГ строго забрањено ношење кишобрана и кеса, али и пушење на јавним местима. Забрана важи и заношење „неприкладних торби или других предмета“.
„Војно лице жена мора имати уредну фризуру која је не омета у обављању функционалне дужности и омогућава несметано ношење капе, односно шљема. Косу носе тако да се не виде шишке испод капе, а забрањено је видљиво ношење украса–осим прстена, неупадљиве шнале за косу и минђуша, које не смеју бити дуже од два центиметра од ресице уха. Нокти морају бити уредно подрезани, и дозвољена је дискретна шминка“, пише у Правилнику ВЦГ.
Одредбе Правилника не важе само за запослене у Војсци који своје обавезе извршавају у Црној Гори већ и за време њиховог учешћа у међународним снагама и другим војним активностима у иностранству.
Приликом сусрета с претпостављенимазапослени у црногорској војсци не сме улазити без капе и униформе, ни под пуном ратном опремом, „уз обавезно куцање пре уласка у канцеларију надређеног или вишег по чину“ и у просторију може ући „тек након одобрења“.
Сва наређења у Војсци се, пише у Правилнику, „извршавају без поговора“ и морају бити урађена „потпуно, тачно и на време“.
Војник и цивил запослен у ВЦГ обавезни су да поздраве државну и војну заставу, али и барјак стране државе, Уједињених нација, Европске уније и НАТО-а.
Новица Ђурић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


