Не плашимо се Тадића
ИНТЕРВЈУ
Преговори око доношења уставног закона су тек почели, а Томислав Николић, заменик председника Српске радикалне странке, већ је разговарао са представницима Социјалистичке партије Србије. Александар Вучић, генерални секретар радикала, потврђује за "Политику" да је Николић неформално контактирао и са представницима Владе Србије, али не жели да открива ни са ким, као ни детаље тих разговора.
– Нема коначних резултата. Свако је износио своје идеје. Не бих улазио у детаље. Ништа посебно – каже Вучић.
• Споран је датум избора, пре свега?
– Има и других спорних ствари. Неки хоће изборе у суботу, неки у уторак… Свакојаких смо се чуда наслушали. Спорно је и хоће ли парламентарни и председнички избори заједно. Морамо да донесемо неколико закона – о војсци, о судовима, о касационом суду, о локалној самоуправи, о граду, о граду Београду… Све то мора да буде усклађено са новим уставом.
• А ви бисте све то пре избора?
– Ако не идете на локалне изборе, онда ова три-четири закона не морате. Али морате да донесете закон о председнику републике, јер он сад командује војском и то, како пише у уставу, "у складу са законом".
• СРС је само за парламентарне изборе. Некада сте били и за председничке.
– Не знам чему толика нервоза. Питао сам представнике власти у чему је разлика да ли ће избори бити одржани 25. децембра или 10. фебруара.
• И шта су вам рекли?
– Нису у стању да објасне. Онда крене објашњење "Па, знаш то је тражио Визнер, то је тражио Фрид…" Ја им кажем: "Извините, а да ли сте питали шта траже грађани Србије? А шта је то што се крије у тих месец дана? Да ли је ваша порука грађанима: "Мени је важно да нас сместите у наше фотеље, ми ћемо по сваку цену да их заузмемо, а онда ћемо да саопштимо нацији да је Косово изгубљено". Очигледно неки проблем постоји.
• Због чега?
– Очигледно је да нешто крију од народа, да су лагали о великим успесима у дипломатским офанзивама. Зато што су се оне сводиле на то да оду у Вашингтон како би направили договор да избори буду пре коначног решења косовског проблема, а не да стварно сачувају Косово и Метохију.
• Оптуживали сте ДС да кочи рад на уставу, јер се плаше да ће у новом тексту бити предвиђено да се председник државе бира у скупштини и да у том случају не би добили председника. Сада ви нећете председничке изборе…
– Хоћемо. Имаћемо их за неколико месеци. Чему толика журба?
• Зашто нећете истовремено са парламентарним?
– Ево, хоћемо. Нека председник републике поднесе оставку и истог тренутка имаћемо изборе.
• Или мислите да у овом тренутку не бисте успели да победите на непосредним изборима?
– Не, ми мислимо да бисмо успели да победимо… И не ми, него мислимо да би победила Србија, јер би била катастрофа за Србију да поново победи Борис Тадић који је у сваком тренутку радио нешто против Србије, а за Србију нигде и ништа. Ми не волимо кад нам неко прети у стилу Бате Трлаје – "Е, ш’а је, мишеви, ја вас зовем на црту". Нисмо очекивали да нам се председник Србије тако обрати, али није нас баш много уплашио.
• Ко би био кандидат СРС-а?
– Томислав Николић – 99 одсто.
• Он је говорио да размишља да не буде кандидат.
– Он је човек који може да победи Бориса Тадића.
• Очекујете да ћете добити већину и у парламенту.
– Наш је циљ, који је Колегијум СРС-а усвојио у уторак, победа на изборима. Мислимо да је време да се власт промени. Али, признаћемо сваку вољу грађана. За нас би био неуспех да не будемо убедљиво најјача парламентарна странка у Србији. Било које сем првог места за нас би био неуспех.
• И сад сте у парламенту најјачи, али не можете да формирате владу. Да ли ћете, ако буде иста ситуација, да покушате да склопите неку коалицију?
– Покушаћемо самостално да формирамо владу, а на време ћемо вас обавестити о потенцијалним коалицијама.
• Ко би био кандидат за премијера?
– Томислав Николић.
• Не може да буде и председник и премијер.
– Па неће бити у исто време, јер неће бити избори у исто време, пошто претпостављам да се Борис Тадић плаши избора, јер неће да поднесе оставку. А ако Тадић поднесе оставку, Николић ће да буде председник, а о премијеру ћемо да разговарамо.
• Ко би то био? Драган Тодоровић, Ви?
– Не бих се тиме бавио. Ја немам ту врсту амбиција у овом тренутку.
• Вратимо се на референдумску кампању. Шта показује излазност која једва прелази 50 одсто?
– Показује да су људи испољили одговорност и озбиљност, без обзира на противречност порука које су слате грађанима Србије. Забринут сам због малог изласка припадника националних мањина и слабог ангажовања њихових странака, посебно у Војводини, али ту ћемо очигледно морати више да радимо сви заједно.
Сигуран сам, међутим, да су политичке странке могле да ураде више, да није било порука које су биле усмерене директно на изборе. Не можете говорити да се овим раскида са "Милошевићевим уставом", када сте га целог преписали, посебно у делу о парламентарном систему поделе власти, и када сте инсистирали на преписивању норми везаних за избор председника републике и свих осталих државних органа.
• Али и неке поруке на вашим билбордима не односе се директно на устав. Рецимо, она где помињете криминал и корупцију?
– Један од цитата уставне норме је "Србија је правна држава". Ми смо само додали шта би из тога требало да произађе, као последица – "која ће победити криминал и корупцију". Тиме мислим да смо дали једну врсту мотива и на неки начин превели тај део декларативне поруке коју садржи сам устав.
• Да ли сте могли да учините и више, да иницирате да се све странке окупе око јединствене поруке? Рецимо, да сте се окупили око слогана какав је имао СПО – "Србија у Европи, Косово у Србији".
– Мислим да је тај слоган био погрешан. Шта сте тиме поручили? "Србија у Европи" – а људи ће да кажу, да, таман колико смо ми у Европи, толико је и Косово у Србији. Ми смо прихватили причу о европским вредностима. Али, људи, ми овде разговарамо о српској држави. Пустите ме приче да ли смо на Марсу или на Антарктику. Али није у томе проблем. Имам анализу излазности по сатима од суботе, где су радикалски стратуми били лошији, посебно зато што су људи искористили лепо време за рад у пољима. А онда смо у недељу подигли целу машинерију, одлучили да променимо поруку и људи су почели да излазе на биралишта. Наше анализе излазности из сата у сат показују да су то углавном били наши симпатизери.
•Да ли овај устав има привремени карактер? Сви су истицали у кампањи да је једна од његових врлина и то што га је лако променити.
– Надам се да нема. Не волим да говорим да је ово тзв. меки устав, што и није, мада је лакши за промену. Мислим да смо направили добар устав. Увек ћете наћи примедбе. И ја бих променио неколико ствари. Немамо једну од елементарних норми која постоји у свим уставима света –о забрани екстрадиције наших држављана другим држава, зато што су они хтели да ставе Хашки трибунал у устав.
• Да ли ћете га ви онда мењати првом приликом, ако то будете могли?
– Не бисмо волели да се устав мења лако. Ми смо озбиљни људи и желимо да правни поредак на нормалан начин функционише, да принцип правне сигурности буде један од најдоминантнијих.
--------------------------------------------------------------------------
Битанге и принцезе
• Били сте министар информисања. Да ли бисте сад на тој функцији толерисали "Велику Србију"? Да ли је то модел новинарства?
– Не разумем. Зашто? То је партијски лист.
• Да ли и у партијском листу ипак треба да постоји ниво испод којег не би требало ићи?
– Да ли у "Политици" постоји ниво испод којег нешто не иде? Ја мислим да не постоји, и то на основу онога што се објављује и на основу кампање која се води против СРС-а.
• Наравно да постоји, јер се не може прочитати да је неко битанга или идиот.
– То су ауторски текстови. Не знам да ли је неко некад тражио да се забране, рецимо, текстови Милоша Васића или Теофила Панчића у "Времену". Ја нисам никада. Мени не смета када један од њих каже да се потписујем копитом, а не руком, када ме други назове магарцем. Хвала вам, људи. Али мислим да они тада говоре о себи.
• Што значи да и они у "Великој Србији" више тим текстовима говоре о себи, него о онима о којима пишу?
– Ако то што пишу није истина.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


