Понедељак, 13.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Руски наук у случају Осама

Руски наук у случају Осама
Џохар Дудајев

Ликвидација Осаме бин Ладена не значи и ликвидацију тероризма, слаже се већина оних којима је праћење ове врсте криминалне делатности у опису радне дужности. Многи су чак склони да смакнуће лидера Ал Каиде посматрају тек као једну од степеница у даљем развоју међународног тероризма, а пре свега – исламског.

При томе, већина аналитичара се позива на пример Северног Кавказа и упорне покушаје Русије да, једном за свагда и барем на својој територији, реши овај проблем. Наиме, у ужареном кавкаском делу највеће земље на свету, у више наврата су извођене „успешне операције које су за циљ имале уништење војних команданата чеченских терориста“. Свакако најупечатљивији је био пример Џохара Дудајева, бившег совјетског официра и председника, самозване, Чеченске републике Ичкерије. Ликвидиран је са две ласерски навођене ракете у тренутку када је користио сателитски телефон. Место на којем се тог тренутка налазио забележио је специјални авион сличан америчком „Аваксу”.

Како се, међутим, показало, ефекти сваке од поменутих акција били су краткотрајни. Већ после извесног времена појављивали су се нови команданти, још опаснији и још суровији. Укратко, Русија и данас муку мучи са добро организованим јединицама оних који се, како кажу, боре за чеченску независност.

Како је ових дана изјавио Владимир Васиљев, председавајући Комитета за безбедност Државне думе Русије, видљиво је да се терористи уче на сваком од својих пораза. „Они извлаче поуке, и њихове акције су све сложеније, како у земљи тако и свуда по свету. Не смемо да гајимо илузију да ће се ствари побољшати само ликвидацијом врховног вође“, објаснио је Васиљев за амерички лист „Кришчен сајенс монитор“.

Наравно, хитар одговор од стране терориста на убиство Бин Ладена свакако треба очекивати, али то неће бити суштинска најава будућих акција, Једноставно, на медијску експлоатацију једног догађаја неопходно је одговорити на сличан начин. Праве акције, оне које се темељно и дугорочно планирају, нису ни везане само за једног човека, па тако ни за његов нестанак. И сигурно неће бити исхитрене, слажу се стручњаци, Али, како кажу, нема сумње да ће бити убитачне.

Страни посматрачи уочавају, међутим, још један важан детаљ. Наиме, Русија је поздравила америчку акцију ликвидације Осаме бин Ладена и из сазнања да је тиме и њен начин борбе против чеченских терориста добио потврду. Наиме, током оба чеченска рата (првог: децембар 1994–август 1996, и другог: август 1999–мај 2000) и током „мирних периода између њих и после“, руску побуњену републику обилазиле су безбројне међународне делегације „хуманитараца“, „миротвораца“, „посматрача“... И сваки пут је у извештајима оваквих екипа било наглашено да је употреба силе од стране руске армије и полиције у борби против побуњеника била – претерана. Убиство ненаоружаног Бин Ладена показало је да је у неким ситуацијама деловање припадника антитерористичких јединица, једноставно, условљено ситуацијом која се разрешава у делићу секунде, инстинктивно, и без много размишљања.

Како подсећа интернет агенција „Њузру“, само у протеклих неколико дана у Чеченији су ликвидирана двојица емисара Ал Каиде. Прво је 21. априла убијен извесни Мухамед, пореклом из Саудијске Арабије. Издали су га за паре. Наследио га је, на кратко, Догер Севдет, познатији као Абдула Курд, пореклом Турчин. Убијен је 3. маја.

Нема сумње да ће позиви Москве Вашингтону на заједничко деловање против међународног тероризма сада наићи на барем мало више разумевања. После ликвидације Бин Ладена приправност је у САД подигнута на највиши степен. Борба против највеће пошасти нашег доба, једноставно, тражи заједничку акцију. Јер све оно што не могу званичне службе појединачних држава, терористи могу. Мобилнији су, не недостаје им подршка једног броја исламских држава, финансије им, очигледно, нису проблем, као ни набавка неопходног наоружања, докумената...

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.