Свакога дана 127 нових радњи
У Србији је од почетка године до 23. октобра регистровано 125.277 предузетничких радњи, од којих је у Београду 12.200. У односу на исти период прошле године отворено је чак 90 одсто више нових радњи. До краја године њихов број биће далеко већи, јер Агенција за привредне регистре свакодневно региструје просечно 127 малих фирми у Републици, а у престоници 29. Досад око 160.000 предузетника ниje испунило законску обавезу и пререгистровало своје фирме из општинских евиденција у Регистар привредних субјеката, што ће морати да учине до 15. јуна 2007. године.
Ово је у интервјуу за "Политику" истакао Драгиша Околишанов, директор Агенције за привредне регистре. Он сматра да се управо на основу ових података може закључити да предузетнички дух у Србији узима све већи замах. Нарочито у Београду као најактивнијем пословном окружењу у Републици. Главни разлог за то, како наводи, јесте промена система регистрације предузећа. Наиме, тај систем је сада толико поједностављен да ће, на пример, на регистрацију оснивања радње у Београду предузетник чекати свега један дан!
– За оснивање предузетничке радње потребна је фотокопија личне карте и попуњена регистрациона пријава. У овом сегменту бољи смо од великог броја држава Европске уније и сигурно смо по брзини оснивања или могућности гашења предузећа међу првих десет на Старом континенту. То потврђује и извештај Светске банке од прошле године у коме је Србија оцењена као најбољи реформатор у Европи. Од осам ставки које су нашој држави дале овај ласкави ореол – две се односе на оснивање и гашење предузећа. Тај ток успешности задржали смо и ове године: на основу овогодишњег извештаја Светске банке сврстани смо у сам врх по брзини регистровања предузећа у југоисточној Европи – каже Околишанов.
Наш саговорник додаје да у Србији има око 86.000 активних привредних друштава, од којих је у Београду регистровано 33.855. Сваког дана се у Србији оснује 30 нових привредних друштава, а у Београду 14. О томе колико је повољна клима за пословање сведочи податак да је од почетка године регистровано око 9.000 нових привредних друштава, од којих је у Београду отворено 4.100.
Према његовим речима, Агенција за привредне регистре је од 1. јануара 2006. године једина надлежна за регистрацију предузетничких радњи чиме је престала надлежност локалних органа самоуправе. Он упозорава да је Агенција за привредне регистре једини државни орган у Србији који поседује релевантне податке о свим привредним субјектима регистрованим у Србији.
--------------------------------------------------------------------------
Усклађивање до 30. новембра
У Агенцији за привредне регистре подсећају да сва привредна друштва (ортачка, командитна, д.о.о. и акционарска друштва) која су основана пре 30. новембра 2004. године морају до 30. новембра 2006. да ускладе своје акте са одредбама Закона о привредним друштвима. То значи да сви привредни субјекти имају обавезу да са законом ускладе: правну форму, органе управљања друштвом, акције и уделе, пословно име, евиденцију акционара и чланова друштва, меморандуме, опште акте и основни капитал друштва, који уместо у доларима мора да буде исказан у еврима. Усклађивање се спроводи доношењем новог или допунама и изменама постојећег оснивачког акта који се оверава у суду.
Иначе, предузећа са већинским друштвеним капиталом немају обавезу усклађивања, као ни јавна предузећа.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


