Где је нестала републичка имовина
Суботица – Да ли је град на путу да врати на десетине пословних простора који су из његовог фонда отуђени у другој половини деведесетих година прошлог века? Магда Рузман, заменик републичког јавног правобраниоца, управо је почела да прикупља податке од суда, односно његовог земљишнокњижног одељења, од града и његове имовинско-правне службе, као и одређених правних лица, о томе под којим условима су пословни простори који су власништво Републике, а Суботица имала право коришћења, прешли у руке појединаца или неких институција.
– Дуже од годину дана у Вишем тужилаштву у Новом Саду био је овај предмет који је покренут на основу нечије кривичне пријаве. Тек пре неколико дана нама су доставили тај материјал и тако је створена могућност да се и Правобранилаштво укључи у овај случај. Сада ће тећи два паралелна поступка, један ради Више тужилаштво у Новом Саду и тиче се утврђивања одговорности, а други наше Правобранилаштво, које прикупља податке на основу којих ће утврдити да ли је поштована законска процедура приликом отуђивања тих простора и, уколико није, у парничном поступку тражиће враћање у пређашње стање, односно повратак отуђене имовине – објашњава Магда Рузман за „Политику”.
Правобранилац додаје да њихове радње теку истовремено са поступцима тужилаштва, али да је могуће и да, примера ради, буду донете опречне одлуке, да тужилаштво одустане од кривичног гоњења лица која су учествовала у поступку отуђивања пословних простора, а да правобранилаштво ипак тражи повратак републичке имовине, као што је могућа и обрнута ситуација.
– За нас је меродавно да ли је постојала сагласност, односно одлука владе да њена имовина пређе у власништво трећег лица. Сав промет њених непокретности ништаван је без одлуке владе – каже Магда Рузман.
Према њеним речима, у питању су пословни простори који су брисани из општинског фонда пословних простора у периоду од 1995. до 2001. године, али каже да за сада не може говорити о тачном броју или квадратури тих простора већ да јој је достављен њихов списак на десет куцаних страница.
Верица Грегуревић из Удружења грађана „Спас” непосредни је „кривац” што је ова тема актуелизована. У разговору за „Политику” каже да је 22. марта ове године тражила одговор од Вишег тужилаштва у Новом Саду због чега предмет у коме је удружење прикупило податке о преко 400 отуђених републичких некретнина, укључујући локале, пољопривредно и грађевинско земљиште и станове, није још процесуиран. Она такође подсећа да су у кривичној пријави тражили и одговорност судија и тужилаца који нису поступали по овом предмету. Након ове интервенције, тврди Грегуревићева, Више тужилаштво у Новом Саду наложило је Републичком јавном правобранилаштву у Суботици да утврди да ли је било нелегалног отуђивања имовине.
Мирко Бајић, некадашњи члан градске управе, а сада у опозицији, био је 2001. године члан Анкетног одбора који је требало да утврди како су некретнине отуђене. Према Бајићевим речима, утврђен је низ неправилности које је после потврдио и УБПОК у два извештаја који носе ознаку поверљивости.
– Од почетка су сви нивои власти знали, као и судство и тужилаштво, па ништа није урађено. Због тога мислим да се ни овога пута ништа неће догодити и да је ово само „димна завеса” како би се прикрило нешто друго. Правобранилац податке тражи управо од оних који су и отуђили имовину и не верујем да ће они одговорима себе оптужити – каже Бајић.
Он иначе подсећа да је, према налазима Анкетног одбора и УБПОК-а, од имовине Републике у посед приватника прешло на десетине локала у центру града, некада чувени ресторани, кафане и бифеи у центру града, а да је то све сада приватна имовина троје или четворо људи.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


