ЕУ не планира укидање „белог шенгена”
БРИСЕЛ – Европска унија планира да уведе механизам који ће омогућити да у ванредним ситуацијама визни режим буде поново уведен убрзаном процедуром, али то никако не значи да ће Србија и Македонија бити скинуте са беле листе за визе, рекао је данас портпарол Европске комисије Мартин Грабјец.
„Поједини написи који су се с тим у вези појавили у неким медијима потпуно су нетачни”, рекао је новинарима Грабјец, портпарол европске комесарке за унутрашње послове Сесилије Малмстром.
Предлог који ће Европска комисија сутра представити Савету министара ЕУ, представља само допуну постојеће регулативе о шенгенском визном режиму за државе које се налазе на белој листи и није директно повезан са проблемом великог броја лажних азиланата који у ЕУ долазе из Србије и Македоније, прецизирао је он. „То никако не значи да ће одмах бити поново уведен визни режим за грађане Србије који путују у ЕУ, него ће тиме бити омогућено Унији да по убрзаној процедури у ванредним ситуацијама поново уведе визе појединим земљама”, додао је Грабјец.
Савет министара ЕУ 9. и 10. јуна у Луксембургу треба да усвоји предлог Европске комисије који је комесарка Малмстром већ 12. наја образложила министрима унутрашњих послова, нагласивши да би визе хитним поступком биле враћене некој земљи у случају да дође до нерегуларне имиграције великих размера или да дође до злоупотреба и угрожавања безбедности у ЕУ.
У предлогу који је Европска комисија поднела за јачање шенгенског система се наглашава да је визна либерализација за неке државе Западног Балкана „била веома повољан корак који је показао да је могуће добро осигурати кретање у безбедном окружењу”. „Појачани надзор” спровођења визне либерализације Европска комисија увела је за државе Западног Балкана још у јануару, на инсистирање Француске и Холандије које су тиме условиле сагласност са визном либерализацијом за Босну и Херцеговину и Албанију.
Први свеобухватни извештај о надзору визне либерализације Сесилија Малмстром представиће министрима унутрашњих послова у јуну.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


