Од извора до жичаре
На источним падинама Копаоника, неких 36 километара од Куршумлије, смештена је Луковска бања.
Позната је по највећем броју извора термоминералних вода, температуре од 35 до 69,5 степени, који зими, пркосећи струјањима ваздуха са планинских висова из окружења, стварају топлу оазу.
Ове воде користе се у балнеотерапијске сврхе као допунско средство лечења купањем.
Расхлађивањем до одговарајуће температуре, у склопу медицинске рехабилитације, вода је повољна за лечење болести локомоторног апарата, гинеколошких обољења и кожних болести. Код новог купатила "Шљивак" увек је гужва, мада по посети не заостаје ни кисела хипотерма у Доњој бањи, кажу, прави спас за оне са болестима органа за варење.
Извори у Горњој бањи на обалама Штавске реке помажу код реуматских болести, у лечењу венских судова, регулисању притиска, код обољења бубрега и мокраћне бешике, за лечење очију, за снижавање нивоа шећера у крви. Права благодет су и два блатна термална извора у Горњој бањи, преуређена у отворене базене, где се гости, купањем и мазањем блата, лече од реуме и кожних болести.
Према речима Љиљане Марић, директора маркетинга "Планинке", обележене стазе здравља посетиоцима Луковске бање пружају могућност за безбрижну шетњу у неколико праваца по околини и уживање у даровима природе видним на сваком кораку.
Од центра се за само сат и по пешачења прелази траса од 5,5 километара до села Штаве и малене Цркве св. Мине, саграђене од тесаног камена између 1614. и 1647. године. На каменом вису је Црква св. Ђорђа, као и један од најлепших видиковаца Ненадов камен. Стара воденица Мицка Милуновића и водопад Сиге може бити место за предах, пре него што се упутите у другом правцу, до водопада Белог потока или до Осова. Редак споменик, од помало мистичних земљаних фигура са два извора јако киселе воде са високом минерализацијом, учинили су да Ђавоља варош, у атару села Ђаке, постане јединствено место за излет.
Љубитељима спортско-рекреативних активности током читаве године на располагању је монтажна спортска хала за рукомет, одбојку и кошарку, као и отворени терени за мале спортове. Први снег на падинама Копаоника, дужина трајања, висина и квалитет снежног покривача, у самој Бањи су више него добар предуслов за рекреативно скијање и потпунији боравак гостију. Тада постојећа скијашка стаза са жичаром просто буде тесна и недовољна да угости веселе скијаше.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


