Среда, 17.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Чека се приватизација

Чека се приватизација
Празна "Козара" (Фото Бета)

У години када "Београд филм" слави 60 година постојања, биоскопи овог предузећа неће радити до даљњег јер су запослени у штрајку док се не реши тешка ситуација у којој се налази некада највећи приказивач у земљи.
Одлуком о ступању у штрајк, Одбор самосталног синдиката друштвеног предузећа "Београд филм" захтева: продају "Београд-филма", односно приватизацију по моделу аукцијске продаје и поделе акција свим запосленим радницима и пензионерима, исплату отпремнина у висини и на начин договорен између представника "Београд-филма", Агенције за приватизацију и консултантске куће "CES Mecon", и исплату свих неисплаћених зарада за протекле две године.

– Ми желимо да нам буде остварено уставно право на рад и живот – нагласила је Злата Петровић, председник синдиката "Београд-филма", која се у име својих колега извињава свим Београђанима што су им ускраћене филмске пројекције и уживање у мраку биоскопа.

У јучерашњем сусрету са новинарима у хладном биоскопу "Козара", Мирослав Ценић, директор "Београд-филма", подсетио је да су пиратерија, високе дистрибутерске најамнине у вредности од 50 одсто од сваке продате улазнице, лош квалитет домаћих филмова, велика понуда филмова на телевизијским и кабловским каналима – главни услови пропадања предузећа које данас искоришћава само 13 одсто капацитета својих сала, што није довољно ни за покривање основних трошкова пословања.

– Тражили смо да се спроведе приватизација и да се преоријентишемо на мање, економичне сале – истакао је Ценић, захтевајући спровођење социјалног програма за запослене. Он је додао да је тек током разговора са Агенцијом за приватизацију и консултантском кућом "CES Mecon" сазнао да ће по плану приватизације само четири од 14 биоскопа остати у основној, приказивачкој делатности, док ће делатност осталих објеката, највероватније, бити промењена.

Четрнаест биоскопских дворана "Београд-филма" броји 123 запослена и заузима површину од скоро 17 хиљада квадратних метара, а по проценама из 2005. године вредност имовине износи око 5,8 милиона евра. За колико ће "Београд филм" бити продат остаје да се види, уз обећање Министарства за привреду да ће рокови за приватизацију бити понуђени током наредне недеље.

Према садашњим најавама, приватизација неће бити обављена до краја ове, већ у првим месецима наредне године. Заинтересованих купаца има: чак пет страних телевизијских компанија, које су се писмима намере већ пријавиле за куповину "Београд-филма".

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.