Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Студенти уређују Нови Сад

Студенти уређују Нови Сад
Идејна решења новосадских студената

Нови Сад – Студенти Департмана за архитектуру и урбанизам Факултета техничких наука у Новом Саду, понудили су своја виђења микролокација на подручју града, чија би заједничка карактеристика била пријатне, препознатљиве целине, оплемењене топлим, природним материјалима са много зеленила. Несвакидашњи задатак поставио им је Завод за изградњу града (ЗИГ), који је пописао стотинак локација са запуштеним међублоковским простором у граду и приградским насељима и позвао факултет на сарадњу, а решења се ових дана могу видети у Културном центру.

– У пројекту је током летњег семестра учествовало стотинак студената четврте године у оквиру три предмета – принципи универзалног дизајна, принципи одрживог развоја у архитектонском и принципи одрживог развоја у урбанистичком пројектовању. Студенти су показали како би мали градски амбијенти могли да буду трансформисани у просторе, где би људи проводили што више времена, осећали их као своје и са њима се идентификовали – каже шеф департмана за архитектуру и урбанизам проф. др Дарко Реба.

На Факултету техничких наука, али и у градској управи, више су него задовољни решењима новосадских студената. На најпрометнијем Булевару ослобођења могла би да осване наткривена и осветљена аутобуска станица, простор у Максима Горког 10–12, предвиђен је да постане новосадска агора, централна места одмаралишта у Народног фронта и Стражиловској, припала би дрвећу, гараже у Милоша Бајића добиле би засаде пузавица, а осветљење код хотела „Војводина” аутоматски би се појачавало како би се број људи на тргу повећавао.

У Петроварадину, у блоку 8, „клупе” за одмор померале би се (спајале и раздвајале) по шинама, што би омогућавало окупљање већег друштва, али и жељену осаму. Ново лице требало би да добије и Трг солунских добровољаца у Ковиљу.

– Ово је почетак велике акције оживљавања запуштених простора са полусрушеним објектима и дивљим депонијама, и један од ретких примера где академска заједница учествује у решавању актуелних градских проблема. Надамо се да ће инвеститори имати слуха за идеје младих стручњака – истиче чланица Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине др Јелена Атанацковић Јеличић.

У градској каси за реконструкцију малих урбаних целина ове године предвиђено је скромних 50 милиона динара, што је довољно тек за десетак локација. Међутим, захваљујући студентима архитектуре израда пројектне документације неће се плаћати, па би се број уређених површина могао повећати и два и по пута. Град је, такође, успео да обезбеди и помоћ за десетак предузећа: пивару „Хајнекен”, цементару „Ла Фарж”, поједине путаре и грађевинаре, од којих ће свака преузети обнову једне мале урбане целине.

За узврат, ктитори ће имати право да поставе таблу са логом своје фирме, на којој ће стајати и име новосадског студента који је пројекат осмислио.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.