Жестоки осветници
Од нашег сталног дописника
ВАШИНГТОН, 20. новембра – Хамид Салман ал Дулајми (65) поверовао је вестима да је престала међуверска мржња и вратио се у своју кућу, у предграђу Багдада, одакле је претходно са осталим сунитима побегао пред оружаним акцијама шиита. Неколико сати по повратку, банула је група шиита, с упереним оружјем. Одвели су њега и његовог брата, чија су беживотна тела пронађена касније у шиитској зони…
Ово је само један од многих примера које извештач "Њујорк тајмса" с лица места наводи као доказ да се у Ираку распламсава грађански рат. Готово по принципу "сваки свога убијте комшију".
Ликвидације се у последње време нарочито нижу у облику крвне освете, додаје се у сведочанству њујоршког листа. Очевици тврде да су егзекуције хицем у главу сада чешће од бомбашких напада.
По америчким медијским евиденцијама, у међуверским обрачунима је досад овог месеца убијено 1.320 Ирачана – више него у октобру када је било 1.216 погинулих – а само у последњих осам дана њих 715. Сатирање је, оцењује репортер, брутално као што је било у свргнутом режиму Садама Хусеина: лешеви, спржени киселином и поломљених костију, проналазе се у јамама и на депонијама смећа.
Сада доминантни шиити и до обарања Садамовог режима владајући сунити узајамно се истребљују суровим методама. Револвераши често доводе отете, с повезом преко очију, и ликвидирају их пред пролазницима. Нелегалне милиције долазе на сахране жртава диверзија и нуде ожалошћеним породицама да се освете – убијањем талаца које су допремили возилима.
Повремено се воде мали ратови између насеља различитих крила ислама. Минобацачка ватра разара обе стране.
И шиити и сунити тврде да се само реванширају за претходно претрпљене губитке. Тежи се ликвидацији убица, али ако такав није идентификован, освета се усмерава према оближњој верској заједници, при чему гину недужни. Освета повремено по правилу узима више живота него злочин који ју је изазвао…
Зачарани круг одмазде почео је прошлог фебруара, подсећају хроничари, после бомбардовања шиитског храма у Самари. Многа багдадска предграђа отад су у "отвореном рату". "Не треба да се лажемо да смо сви браћа, јер је ово жесток рат", преносе се речи младог шиитског борца који се представио само као Фаз. "Људи причају како једни другима верују, а у суштини нико ни у кога нема поверења", тврди полицајац, који у страху од освете није хтео да каже како се зове, у багдадском предграђу Нарија.
Обрачуни често произлазе из племенских обичаја – констатује се. "Међусобно убијање шиита и сунита дубоко је укорењено и део је историје ове земље", оцењује локални архитекта Хушам ал Мадфај. Али, репортер бележи да су нова крвопролића увела у употребу и нове речи: одреди смрти називају се "сакака", за сунитску жртву се као и за овцу каже "тали", док се возило шиитске милиције означава као "бата"…
Кошмар у Ираку подрива и званичну америчку стратегију о стварању мултиетничког и мултиверског друштва тамо. Насиље продире у насеља, неутрално понашање нестаје, па нормални људи почињу да делују као екстремисти – упозорио је ових дана и шеф ЦИА Мајкл Хејден.
Хаотизација на највећем бојишту данашњице, која односи и све више живота војника САД, допринела је поразу овде владајућих републиканаца на парламентарним изборима 7. новембра. Та "освета бирача" повећала је притисак на Белу кућу да хитно измени ратну тактику која се потврђује као неуспешна.
Пентагон припрема нови план у три варијанте – сазнаје "Вашингтон пост". Првом је предвиђено повећавање броја војника на фронту, другом се предлаже сажимање трупа уз појачану обуку ирачких оружаних снага, а у трећој – комплетно повлачење америчких снага из Ирака. Скраћени називи су им "појачати", "остати" и "отићи".
Одлазак засад не долази у обзир, преносе се ставови из групе овлашћене за стратешке корекције, коју предводе три пуковника – Х. Р. Мекмастер и Питер Менсур из копнене војске и маринац Томас Гринвуд. Позивајући се на обавештене изворе, "Пост" тврди да највише изгледа има комбинација прве и друге варијанте – "појачати" и "остати".
Према тим обавештењима, садашњем саставу од око 140.000 војника "краткорочно" би се придодало још 20-30 хиљада бораца како би се обуздало растуће "секташко" насиље које уједно и срозава ауторитет и влади у Багдаду и суперсили. "Хибридним" планом је предвиђено да уследи "дугорочна фаза", за коју се не каже колико би потрајала, када би се број америчких војника "радикално скресао" на можда "само" њих 60.000.
Приликом данашњег доласка у Индонезију, после самита Азијско–пацифичке кооперације у Вијетнаму, председник Џорџ Буш је саопштио да још није одлучио какве ће промене предложити у тактици према Ираку. Чека, каже, да чује предлоге "из различитих извора" у које спада и двопартијска студијска група.
Промене које не зависе од њега су, међутим, увелико у току. "Више не можемо да победимо у ирачком рату", поручио је дипломатски ветеран Хенри Кисинџер који, као и више других аналитичара, позива на низ додатних политичких и дипломатских потеза. Сугерише се, при том, да предност треба дати учвршћивању безбедности како не би дошло до распада ирачке државе што би могло да изазове и шири регионални рат.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


