Још 238 лекова на рецепт
Пацијенти који се лече у државним здравственим установама од сада ће на рецепт добијати још 238 лекова јер је Републички завод за осигурање, први пут после четири године, проширио листу медикамената чију употребу покрива здравствено осигурање, речено је на јучерашњој конференцији за новинаре. Међу овим лековима је пет нових цитостатика, нови лек за хемофилију, епилепсију, депресију, хепатитис Б, реуматски артритис…
– Листа је проширена за 50 потпуно нових препарата и значајно је иновирана јер подразумева увођење модерних терапија. Пацијентима ће бити доступно пет цитостатика за болести које досад нису лечене. Будући да медицина свакога дана напредује, досад смо били у раскораку с достигнућима и оним што је на располагању нашим пацијентима, али сада очекујемо боље резултате – нагласио је Александар Вуксановић, директор РЗЗО и најавио још једно проширење листе лекова до краја године.
Директор Вуксановић је апеловао на грађане да рационалније троше лекове и нагласио је да ће, уколико се настави овакав тренд узимања медикамената, до краја године бити издато 100 милиона кутија лекова на рецепт. Пре четири године пацијенти су подигли око 40 милиона кутија лекова мање, а листа је коштала 18 милијарди динара. Прошле године РЗЗО је за лекове потрошио чак 34 милијарде динара.
– Бележимо драстичан пораст издавања лекова на рецепт. Један од разлога је чињеница да су лекари под притиском пацијената који се информишу о појединим медикаментима и желе да их користе. С друге стране стоји маркетинг фармацеутских компанија које утичу на лекаре да што више прописују лекове – објашњава др Вуксановић и истиче да није у питању само бацање пара на беспотребне и неупотребљене лекове већ и чињеница да се, због велике употребе антибиотика, све чешће срећемо са веома отпорним бактеријским инфекцијама.
Иако у апотеци не отварају новчаник, како каже директор РЗЗО, пацијенти морају да буду свесни да лекове узете на рецепт плаћају кроз порезе и да тај новац може бити искоришћен на бољи начин.
– Израчунали смо да је медицински оправдана употреба четири пумпице за астматичаре годишње, али просечан српски болесник утроши између 14 и 16 пумпица годишње – објаснио је наш саговорник и додао са би сви требало да будемо мало више солидарни са болесницима којима су лекови заиста неопходни.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


