Затвор под контролом
НИШ – Само 24 часа после енергично изведене акције припадника специјалне полиције и жандармерије на заустављању ширења и окончању побуне осуђеника у Казнено-поправном заводу у Нишу, унутар нишког затвора је мирно и све је под контролом. Стражарско обезбеђење, обавештени смо, опет је на својим местима у свим деловима ове казнено-поправне установе, једино што је појачано и што је после прекјучерашње "ванредне ситуације" сада већи опрез и будност чувара.
Потпуно неочекивано, јер све што се догодило још увек је "свеже", руководство КПЗ-а у договору са Управом за извршење затворских санкција, дозволило је и редовне посете затвореницима у нишкој казниони. У петак, у сатима после интервенције полиције и жандармерије, у којој је било преко 40 повређених само у овом затвору (повређених је било и у Забели, код Пожаревца), за отварање капија завода и посете нико није смео такорећи ни да пита. Ипак, процењено је да нема никаквих сметњи да родбина обиђе оне који су на издржавању казне и који имају право на то, као и особама које су у притвору и чекају на суђење.
Акција "специјалаца" открила је много тога недозвољеног унутар нишког затвора. У препаду, који је извршен у петак око седам часова, када су припадници МУП-а провалили и ушли (најпре кроз прозоре, а потом и кроз главне улазе) у павиљоне, у којима је организована побуна, и када је побуна угушена, пронађено је на десетине ножева, металних бодежа, чак и неколико мачета и гвоздених штангли, које су осуђеници скривали и имали "крај себе".
Исто тако полиција и жандармерија запленили су од осуђеника 16 мобилних телефона и десетак картица за мобилну телефонију, што је иначе строго забрањено да се поседује у затвору, а што је, иначе, омогућавало затвореницима да буду у контакту са "спољним светом" и обавештавају о својим намерама, протестима, штрајку глађу и побуни...
У побуни, потврђено нам је, нису учествовали осуђеници који имају третман "слободњака" и који раде на затворској економији, производним погонима затворске фабрике "Делиград" и другим деловима КПЗ-а, и затвореници који су у време избијања немира били у "изолацији". "Слободњаци", којих је око 250, смештени су у "Трећем павиљону", а изоловани, њих око 120, у ОПН-у (Одељењу појачаног надзора), тако да организатори побуне нису могли да их врбују и организују. Побуна није "дотакла" ни притворенике без пресуда.
--------------------------------------------------------------------------
Штрајк глађу
Осуђенице које се налазе у Одељењу "Д", КПД "Болница" у оквиру Окружног затвора у Београду, већ четири дана штрајкују глађу. Ово је јуче рекла једна од затвореница која се јавила редакцији нашег листа. Према њеним речима, солидаришући се са "колегама" затворенице одбијају храну и тако ће наставити све док се не усвоји закон о амнестији. Оне су о штрајку обавестиле управу Болнице, рекла је ова затвореница. Д. С. В.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


