Врелина прекраја радно време
Високе температуре – четрдесетак степени у хладу – не погодују ни онима који би се по цео дан излежавали, а камоли онима који морају да раде. Тим пре ако им у опис радног места спада „штрапацирање” градом и вишечасовно излагање сунцу. Зато су у управи „Паркинг сервиса” одлучили да контролорима овог предузећа одреде две получасовне паузе у току радног дана.
Још није извесно да ће трагом овог предузећа кренути и ГСП „Београд”. У диспечерском центру јавног превозника наводе да за сада немају информацију да ће се прибећи сличним мерама.
Рекорди у жези на европском нивоу нису обарани само у главном граду, већ и у добром делу Србије. А према најавама метеоролога, тропско време очекује нас до суботе. Зато су у појединим деловима наше земље већ почеле да се примењују ванредне мере. Како јавља Тома Тодоровић, дописник „Политике” из Ниша, управа града на Нишави објавила је јуче препоруке јавним комуналним службама, здравственим установама и грађанима о активностима и понашању у периоду актуелних врућина. У допису који је потписала Нађа Марковић, заменик градоначелника, препоручена је хитна штедња воде за пиће, а од комуналног предузећа за водовод и канализацију затражено је да на двадесетак најфреквентнијих локација у граду хитно обезбеди цистерне са пијаћом водом.
Градска управа Ниша и тамошње општине које раде са странкама дужни су и да за пријем грађана обезбеде климатизоване просторије за време високих температура.
Како сазнаје наш дописник, озбиљно се размишља и да се установама и предузећима код којих то неће угрозити процес рада препоручи скраћење радног времена и да се у периоду највиших температура – не ради. У том случају, радило би се само у раним јутарњим часовима, док врућине не почну, и касно по подне и увече.
Б. Х.
----------------------------------------------
Полицајци пецали, котлићи дизали температуру
Док се у Савском језеру јуче тражило „место више”, као да је први дан викенда, а не радне недеље, на доњем шпицу „београдског мора” малобројни радници на будућем мосту приљежно су обављали радне задатке на конструкцији. Да им је било до уживања у погледу, могли су да виде празне баште оближњих веслачких и једриличарских клубова, као и Чукарички рукавац, крцат пловилима којима је муљ из Топчидерке препречио пут. Чак ни са те висине није било могуће опазити кретање продаваца сладоледа. Продавци хладног десерта дезертирали су на резервне положаје, камуфлиране у хладовини. Одатле су посматрали да ли ће неко прићи расхладној витрини.
У рано поподне, ни адско насеље Партизан није врвело од живота. Крајолик лево и десно од стазе којом се пролази кроз густо збијене куће према Ади Сафари изгледао је као напуштена предграђа рударских градића на Дивљем западу. Нестварна тишина и испијене чаше на столовима у пустим двориштима изгледали су помало сабласно. Али, чим се закорачи на „Сафари”, слика наједном оживи: низ пецароша, са штаповима на готовс, чекали су да риба направи само један „погрешан корак”, па да буде приведена. Баш како и доликује риболовачком надметању полицајаца, које се јуче одржавало на обали рибњака.
Напету тишину прекиде пискутање електричног сензора на штапу за чијим пловком су патролирали Жика Живановић и Мирко Петровић, двојац из Осмог одељења Управе криминалистичке полиције. Под водом се нешто дешавало. Може да буде и „лажна дојава”, али и нека од крупних риба. Намах су Живановић и Петровић почели да мотају. Мотали су и мотали, али... риба се удаљила у непознатом правцу. Који минут касније, поново се зачуло пиштање „шаран-детектора”. Брзом и одлучном акцијом, на обалу је извучен шаран љускавац, непознатог годишта, тежине око пет килограма...
Док је на риболовачкој обали напетост дизала температуру, с друге стране „Сафарија” врелину су пумпали – котлићи. Тамо су Живановићеве и Петровићеве колеге полицајци спремали чорбу, гулаш, паприкаш...
На купалишту, посетиоци су апетит кротили лаганијом храном – куваним кукурузом, кокицама, воћем, сладоледом... Мир врелих поподневних сати није реметило ни турирање скутера, које су дежурни лекари на „београдском мору” недавно добили.
Како каже Ирена Вученовић, докторка Хитне помоћи, ових дана нису имали посла.
– Једино се дешавало да посетиоци дођу код нас и затраже да им измеримо притисак – каже Вученовићева.
И тако су, изгледа, на Ади сви јуче били задовољни: пецароши уловом, доктори изостанком хитних интервенција, суграђани здрављем... А и купачима је било баш потаман да се брчну у Савском језеру, чија је температура воде била пријатних 27 степени, целих десет мање него на сувом.
Д. Буквић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


