Недеља, 05.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Спора идентификација жртава „Олује”

Спора идентификација жртава „Олује”
Избегличка колона (Фото Танјуг)

БЕОГРАД – Ни 16 година после хрватске војне акције „Олуја”, у којој је протерано око 200.000 Срба, а убијено више од 1.600, све жртве нису ексхумиране ни идентификоване, а на списку несталих се води више од 2.000 особа, упозорили су данас представници избегличких удружења у Београду.

Председник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић изразио је незадовољство динамиком којом хрватски органи решавају судбине несталих, а посебно кад је у питању идентификација посмртних остатака, која се одвија необјашњиво споро.

Он је рекао да је од августа прошле године ексхумирано 113 тела убијених Срба, из три гробнице у Западној Славонији, а идентификација само неких од њих помогла је да се против неких особа у Хрватској покрену судски процеси због почињених злочина.

Србија ће, додао је Одаловић, инсистирати да се ексхумирају посмртни остаци са свих познатих локација на којима су сахрањени убијени Срби, у појединачним и заједничким гробницама, и неће ни једног тренутка одустати од захтева за бржи поступак идентификације.

Како је истакао, Комисија има податке за још 390 тела убијених Срба у Хрватској, која се налазе на познатим локацијама, а нису ексхумирана.

Председник Удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир је указао да се тренутно више Срба враћа из Хрватске у Србију, него обрнуто и истакао да ће подаци из пописа становништва у тој држави, када буду објављени, показати алармантне податке.

Како је објаснио Будимир, по попису из 2001. године у Хрватској је била 201.000 Срба, а сада ће тај број бити доста мањи и Срба ће бити око три одсто у укупном броју становника, „онако како је Фрањо Туђман пројектовао”.

Представник загребачке Иницијативе младих за људска права Марио Мажић је упозорио да у Хрватској не постоји медијски интерес да се, поводом обележавања годишњице „Олује”, чује и друга страна приче, она о жртвама.

Према његовој оцени, у Хрватској су од 1995. године системски чињени злочини над Србима, који су заокружени акцијом „Олуја” и убиствима која су уследила после ње, када је направљено етничко чишћење и почињени масовни злочини.

„У Хрватској, ни 16 година после злочина, не постоји ниједна правоснажна пресуда за убиство у 'Олуји'. Постоји одређен број процесуираних случајева, али само за пљачке и паљевине”, нагласио је Мажић.

Председник Удружења породица несталих и погинулих лица „Суза” Чедомир Марић рекао је да на идентификацију у Институту за судску медицину у Загребу чека још 369 ексхумираних посмртних остатака који су форензички обрађени, а да је до сада идентификовано 600 убијених у „Олуји”.

Представници избегличких удружења најавили су да ће се у четвртак, на 16. годишњицу „Олује”, у цркви Светог Марка у 11 часова одржати парастос, који би требао да служи патријарх Српске православне цркве Иринеј, а државну делегацију предводиће председник Србије Борис Тадић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.