Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Врата за филмске документаристе

Врата за филмске документаристе
Филип Ремунда, филмски аутор и филмски активиста

Уколико до 15. августа пошаљу пријаве, документарни филмски ствараоци из Србије, али и из земаља региона некадашње Југославије, имаће шансу да учествују у „East silver market” у чешком граду Јихлава, својеврсној пијаци документараца са подручја централне и источне Европе.

Од када је овај маркет основан од стране Института за документарни филм, чији је један од оснивача чешки редитељ, сниматељ и продуцент Филип Ремунда, као важан пратећи део Међународног документарног филмског фестивала у Јихлави, постао је референтно место окупљања телевизијских купаца, уредника, агената за продају, дистрибутера и фестивалских селектора. Превасходно оних из западне Европе, који у Јихлави, међу креативним документарцима источњака, проналазе оне које ће откупити за приказивање на својим територијама.

– Заједно са колегиницом са класе Андреом Пренгиовом, још пре десет година основао сам у Прагу Институт за документарни филм, како би се на организован начин пружила подршка студентским филмовима и како би што више анимирали чешку телевизију да учествује у њиховом настанку. Током десетогодишњег периода проширили смо своје активности, усавршили структуру и отворили многа врата, не само за чешки већ и за источноевропски филм – каже Филип Ремунда, који се ових дана обрео и у Београду, у својеврсној мисији упознавања српских аутора са могућностима нових видова међународне сарадње.

Међу онима са којима се током боравка у нашој земљи сусрео су и Желимир Жилник и Зоран и Светлана Поповић, а разговор за „Политику” послужио је да се о могућностима пласмана наших документараца обавести и шира јавност.

– На фестивалу документарног филма у Јихлави од 25. до 30. октобра ове године, у оквиру „East silver market” нудимо дигитализацију одабраних филмова, њихово постављање на сервер којем приступ имају специјализовани купци, са посебним лозинкама. Тако подстичемо продају филмова, презентацију у одштампаном каталогу и сусрете са представницима Артеа, Канала 4 и агентима продаје, јавне презентације и округле столове. Најбољи документарни филм освојиће награду „Сребрно око”, а они који буду ушли у најужи избор ући ће у „пакет” од 10-12 филмова које традиционално нудимо на 20 фестивала широм света, са којима имамо веома добру и уходану сарадњу, каже Ремунда.

На молбу да филмским ствараоцима из Србије и региона укаже на још понеку корисну активност Института за документарни филм, Ремунда је истакао да пажњу свакако треба обратити на „Doc launch” (лансирање документараца), програм представљања филмова који су у фази монтаже и постпродукције (27. и 28. октобра). Филмови који су прошли селекцију, у оквиру овог програма, добијају шансу за финансијску подршку заинтересованих купаца и дистрибутера из Аустрије, Немачке, Енглеске, Русије и бивших земаља Совјетског Савеза, Бугарске...

– Досадашња искуства су се показала веома корисним и плодотворним. Многи источноевропски аутори су током боравка у Јихлави лансирали своје филмове, пронашли своје партнере на западу и тако омогућили својим филмовима пробој у свет. Корисно искуство имао је и српски аутор Марко Поповић, каже Ремунда, који документаристима са ових простора сугерише да посете сајт www.dokweb.net, пронађу за себе корисне информације и пре истека рока пријаве своје филмове за учешће у „East silver market”.

----------------------------------------------

После „Чешког мира”, чехословачки џез

Филип Ремунда (1973) дипломирао је 2005. на Одсеку документарне режије на прашкој ФАМУ, у класи Карела Вачека, али је још током студија освајао награде на престижним међународним фестивалима за документарац „Село Б”. Током студија похађао је и филмску и телевизијску школу Сема Шпигела у Јерусалиму, касније је и сам предавао на Филмском семинару Роберт Флаерти у САД, учествовао у оснивању Института за документарни филм и стао на чело независне продуцентске куће „Хипермаркет филм”, у оквиру које су и настали култни документарци „Чешки сан” и „Чешки мир” , које је Ремунда режирао заједно са колегом Витом Клусаком.

Са словачким колегом Робертом Кирховом, Ремунда тренутно снима документарац о чехословачким џезерима, који су својевремено емигрирали из земље, али се никада нису најбоље снашли на Западу којем су толико стремили. Међу њима је и легендарни чехословачки трубач Лацо Дећи, који је емигрирао у САД, да би му „врхунац” америчке каријере било то што је упознао Џорџа Буша Млађег…

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.