Врата за филмске документаристе
Уколико до 15. августа пошаљу пријаве, документарни филмски ствараоци из Србије, али и из земаља региона некадашње Југославије, имаће шансу да учествују у „East silver market” у чешком граду Јихлава, својеврсној пијаци документараца са подручја централне и источне Европе.
Од када је овај маркет основан од стране Института за документарни филм, чији је један од оснивача чешки редитељ, сниматељ и продуцент Филип Ремунда, као важан пратећи део Међународног документарног филмског фестивала у Јихлави, постао је референтно место окупљања телевизијских купаца, уредника, агената за продају, дистрибутера и фестивалских селектора. Превасходно оних из западне Европе, који у Јихлави, међу креативним документарцима источњака, проналазе оне које ће откупити за приказивање на својим територијама.
– Заједно са колегиницом са класе Андреом Пренгиовом, још пре десет година основао сам у Прагу Институт за документарни филм, како би се на организован начин пружила подршка студентским филмовима и како би што више анимирали чешку телевизију да учествује у њиховом настанку. Током десетогодишњег периода проширили смо своје активности, усавршили структуру и отворили многа врата, не само за чешки већ и за источноевропски филм – каже Филип Ремунда, који се ових дана обрео и у Београду, у својеврсној мисији упознавања српских аутора са могућностима нових видова међународне сарадње.
Међу онима са којима се током боравка у нашој земљи сусрео су и Желимир Жилник и Зоран и Светлана Поповић, а разговор за „Политику” послужио је да се о могућностима пласмана наших документараца обавести и шира јавност.
– На фестивалу документарног филма у Јихлави од 25. до 30. октобра ове године, у оквиру „East silver market” нудимо дигитализацију одабраних филмова, њихово постављање на сервер којем приступ имају специјализовани купци, са посебним лозинкама. Тако подстичемо продају филмова, презентацију у одштампаном каталогу и сусрете са представницима Артеа, Канала 4 и агентима продаје, јавне презентације и округле столове. Најбољи документарни филм освојиће награду „Сребрно око”, а они који буду ушли у најужи избор ући ће у „пакет” од 10-12 филмова које традиционално нудимо на 20 фестивала широм света, са којима имамо веома добру и уходану сарадњу, каже Ремунда.
На молбу да филмским ствараоцима из Србије и региона укаже на још понеку корисну активност Института за документарни филм, Ремунда је истакао да пажњу свакако треба обратити на „Doc launch” (лансирање документараца), програм представљања филмова који су у фази монтаже и постпродукције (27. и 28. октобра). Филмови који су прошли селекцију, у оквиру овог програма, добијају шансу за финансијску подршку заинтересованих купаца и дистрибутера из Аустрије, Немачке, Енглеске, Русије и бивших земаља Совјетског Савеза, Бугарске...
– Досадашња искуства су се показала веома корисним и плодотворним. Многи источноевропски аутори су током боравка у Јихлави лансирали своје филмове, пронашли своје партнере на западу и тако омогућили својим филмовима пробој у свет. Корисно искуство имао је и српски аутор Марко Поповић, каже Ремунда, који документаристима са ових простора сугерише да посете сајт www.dokweb.net, пронађу за себе корисне информације и пре истека рока пријаве своје филмове за учешће у „East silver market”.
----------------------------------------------
После „Чешког мира”, чехословачки џез
Филип Ремунда (1973) дипломирао је 2005. на Одсеку документарне режије на прашкој ФАМУ, у класи Карела Вачека, али је још током студија освајао награде на престижним међународним фестивалима за документарац „Село Б”. Током студија похађао је и филмску и телевизијску школу Сема Шпигела у Јерусалиму, касније је и сам предавао на Филмском семинару Роберт Флаерти у САД, учествовао у оснивању Института за документарни филм и стао на чело независне продуцентске куће „Хипермаркет филм”, у оквиру које су и настали култни документарци „Чешки сан” и „Чешки мир” , које је Ремунда режирао заједно са колегом Витом Клусаком.
Са словачким колегом Робертом Кирховом, Ремунда тренутно снима документарац о чехословачким џезерима, који су својевремено емигрирали из земље, али се никада нису најбоље снашли на Западу којем су толико стремили. Међу њима је и легендарни чехословачки трубач Лацо Дећи, који је емигрирао у САД, да би му „врхунац” америчке каријере било то што је упознао Џорџа Буша Млађег…
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


