Пољуљани темељи
Због адаптације пословног простора у Улици Вука Караџића 14 (у згради која је културно добро од изузетног значаја за Републику), где би требало да буде отворен ресторан, појавиле су се пукотине на фасади зграде, ходницима и становима. Сумњајући да је угрожена стабилност зграде, надлежне службе Министарства за капиталне инвестиције и Републичког завода за заштиту споменика културе, после преписке са општинским и градским колегама, наложиле су закупцу предузећу "DM Warenhandels GMBN" да обустави све радове, које бесправно изводи. Страхујући за своју безбедност и сигурност имовине, свесни да санација ове врсте штете на заштићеном културном добру много кошта, с правом питају ко ће то да учини и када ће се прећи са речи на дело.
– Закупац пословног простора онемогућио нам је улазак у подруме тако што је изнео ствари и срушио степенице. Чак немамо право на подстаницу коју смо изградили сопственим средствима. У почетку нисмо знали о каквим радовима је реч, али када су ми се померила врата из лежишта, а зидови почели да пуцају, посумњали смо да је направљен неки пропуст. Обавестили смо најпре општинску грађевинску инспекцију, потом градску и на крају републичку са молбом да обуставе радове. Позвали смо и надлеже из Градског завода за заштиту споменика културе, али су се тек њихове колеге из Републичког завода за заштиту споменика културе заиста заузеле будући да је зграда под највишим степеном заштите – каже Вера Вулетић, станарка ове зграде.
Повећавање радне површине, додаје Светлана Стојановић-Касаповић, председница скупштине станара, инвеститор је урадио тако што је ископавао подрум и изгледа подрио темеље, јер их претходно није добро обезбедио.
– Износили су дренажу која није без разлога стављена пре сто година. Рушили су носеће зидове. Крајем 1994. године донето је решење за извођење припремних радова, али до сада закупац није добио грађевинску дозволу на основу које би могао да адаптира просторије у приземљу. Све је рађено на основу сагласности коју је добио од власника пословног простора ЈП "Пословни простор Стари град" и главног пројекта за санацију темеља. Закупац је првобитно изводио радове од 1994. до 2000. године, а потом их је летос наставио – истиче Касаповићева.
Игор Драговић, директор "DM Warenhandels GBMN", само је кратко прокоментарисао да је све преувеличано.
– Ништа детаљније не могу рећи. Овај случај је на суду и не бих да прејудицирам – рекао је Драговић за "Политику".
Будући да је општински инспектор 12. септембра наложио затварање градилишта, а само дан касније то своје решење ставио ван снаге и упутио предмет републичкој инспекцији, да би заштитили своју имовину, власници станова су, како кажу, били приморани да се обрате суду који је недавно донео решење за обезбеђење доказа. Другог начина није било, уверава Драгана Маслић, њихов правни заступник.
– Инспектори који су долазили уверавали су станаре да инвеститор само уклања шут. Тек после обиласка и детаљног прегледа просторија судски вештак нам је рекао да је највероватније поремећена статика зграде – објашњава адвокат.
Лутање од једне до друге институције, страхују станари, може скупо да их кошта.
Међутим, како се ова локација налази у оквиру културно-историјске целине Кнез Михаилове улице, проглашене за културно добро од изузетног значаја, Изменама и допунама закона о планирању и изградњи, од пре шест месеци, у надлежности је Републике. То значи да сва одобрења за адаптацију, уз искључиву сагласност Републичког завода за заштиту споменика културе, издаје Министарство за капиталне инвестиције, а терен контролише њихова инспекција.
Стручна служба Републичког завода за заштиту споменика културе је 31. октобра забранила извођење радова и наложила инвеститору да прибави техничку документацију. У решењу ове службе између осталог су констатоване измене на носећим зидовима, међуспратној таваници и поткопавање темеља. "Радови се изводе без сагласности на пројекат и документацију коју издаје Републички завод за заштиту споменика културе", стоји у њиховом образложењу .
Славица Голубовић-Јелић, грађевинска инспекторка Министарства за капиталне инвестиције, 20. новембра наложила је власнику и закупцу пословног простора да обуставе све радове осим оних на обезбеђењу носећих зидова у подруму, прибаве елаборат о праћењу слегања темеља, санирају оштећења због рушења носећих зидова у подруму, али према претходно овереном пројекту санације...
Отклањање оштећења почеће одмах по добијању стручног мишљења Завода за вештачење, обећава Љиљана Салма-Мишковић, директор "Пословног простора Стари град". Накнадне радове, према њеним речима, финансираће онај ко је начинио штету.
Будући да су, како сматрају станари, закупцима простора незаконито додељене и заједничке подрумске просторије површине 90 квадрата, директорка "Пословног простора Стари град" каже за "Политику" да ће при издавању грађевинске дозволе накнадно бити преиспитано да ли подрум заиста припада предузећу "DM Warenhandels GMBN".
Станари и њихов адвокат имају примедбе на још неке ставке у уговору из 1993. године, сматрајући да је закупац у повлашћеном полажају. Као пример наводе рок важења од 49 година, иако се у оваквим ситуацијама уговор обично склапа на пет до десет година.
– Уговор јесте чудан, али о евентуалном раскиду одлучује Управни одбор или суд. У овом тренутку је најважније да штета буде санирана – одговара Љиљана Салма-Мишковић.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


