Шешељ на прегледима
Лидер Српске радиклне странке ВојиславШешељ јучерашњи дан је провео у цивилној болници Броново у Хагу. Како "Политика" сазнаје из поузданих извора лекари су после прегледа установили да му недостаје калијум и он му се сада путем инфузије надокнађује.
Портпарол Хашког трибунала Рефик Хоџић изјавио је да је Шешељ прексиноћ пребачен у болницу Броново, како би тамо био подвргнут додатним прегледима.
"Господин Шешељ обавестио је трибунал да ће, пошто је примио одлуку Апелационог већа да му је враћено право да се брани сам, престати са штрајком глађу и да ће поново почети да узима храну и прима медицинску негу, што је и даље веома битно. Сада ће лекари да процене колико ће му времена требати да се опорави да би могао поново да се појави у судници – тада ће суђење почети", рекао је Хоџић.
Потпредседница Српске радикалне странке Гордана Поп Лазић је изјавила да ће му бити потребно два месеца да се физички опорави од штрајка глађу, током кога је изгубио 25 килограма, а да му је потом потребно још месец и по или два како би се припремио за суђење.
На јучерашњој конференцији за новинаре она је оценила да прекид штрајка глађу председника СРС, коме је трибунал у Хагу испунио захтеве, показује са је могуће победити ЦИА и "њену аждају која се зове Хашки трибунал".
"Ми знамо да је добијена једна битка и да се борба наставља. Није време за еуфорију, али желимо да кажемо нашем народу да он може да победи Хашки трибунал ињегове газде и да не мора да трпи понижења и уцене", рекла је Гордана Поп Лазић.
Она је, у име Шешеља, његове породице, СРС и свих патриота у Србији, захвалила председнику Русије Владимиру Путину, његовим сарадницима и посланицима руске Думе на њиховом "одлучном ставу по питању основаности Шешељевих захтева".
Према речима Гордане Поп Лазић, став руског Министарства иностраних послова био је један од кључних фактора који је "одвратио ЦИА од њених мрачних намера да убију Војислава Шешеља".
Љ. М.
--------------------------------------------------------------------------
Неки захтеви биће испуњени
ХАГ – Холандски адвокат Хејкелина Ферајн Стјуарт оценила је како је жалбено веће Хашког трибунала изашло у сусрет већини захтева Војислава Шешеља, али да судије имају довољно маневарског простора и суд још увек може много тога да уради.
Ферајн Стјуарт, која је специјалиста за права човека, рекла је за британски радио Би-Би-Си како је разумно очекивати да суд, у случају када је пред избором између присилног храњења оптуженог и мирења са његовом смрћу од последица штрајка глађу, донесе одлуку да неки захтеви оптуженог буду задовољени, "и да се онда види шта ће бити његов следећи потез", рекла је Ферајн Стјуарт.
"На крају крајева, на њему ће бити да одлучи о томе да ли ће се бранити, па чак и да ли ће сам бити свој бранилац, као што сада захтева", приметила је Ферајн Стјуарт.
По мишљењу ове правнице, поштено суђење није могуће уколико неко апсолутно одбија да сарађује у било ком облику. "Мислим да Шешељ жели, као што је и сам најавио, да уништи трибунал, Хаг, нашу краљицу и ко зна шта још све не...", казала је Ферајн Стјуарт, примећујући да неки захтеви оптуженог нису легитимни, попут оног за смену целог судског већа.
(Танјуг)
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


